FERIE NA MAZOWSZU – Folklor Mazowsza 26.01.2024

2024-01-26 16:45
Centrum Folkloru Polskiego Karolin
Autor: Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego w Karolinie

Zapraszamy Państwa na cykl audycji prezentujących ciekawe miejsca na Mazowszu. Sport, kultura, sztuka, kulinaria, folklor – wszystko w odległości kilkudziesięciu minut od domu. Dzisiaj opowiemy o fascynującym folklorze Mazowsza.

Jeśli ktoś chce poznać folklor Mazowsza rozpocząć powinien od odwiedzenia Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” w Otrębusach. Swoją siedzibę ma w pałacu, który powstał na początku XX wieku. Początkowo pełnił on rolę charytatywną, potem sanatoryjną i wypoczynkowo-leczniczą. Po II wojnie światowej, w 1948 roku narodził się pomysł, by przeznaczyć go na siedzibę zespołu ludowego. I tak rok później pojawił się zespół Mazowsze. Swój niezwykły charakter i najwyższą jakość zyskał dzięki wieloletniej pracy i ogromnemu zaangażowaniu Tadeusza Sygietyńskiego i Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej. Dzisiaj w pałacu znajduje się ekspozycja prezentująca kulturę ludową wybranych regionów Polski. Poznamy tu ludową muzykę, tańce i stroje. Oczywiście nie braknie tu opowieści o zespole Mazowsze, jego historii, dokonaniach i twórcach.

Jeśli ktoś chce poczuć pełnię kultury i tradycji mazowieckiej musi wybrać się na Kurpie, które rozciągają się między Narwią, Pisą i Orzycem. Mają charakterystyczną mowę, stroje, śpiew i tańce, obyczaje i budownictwo. Zagroda Kurpiowska w Kadzidle to niewielki skansen. Domy kurpiowskie zwrócone były zawsze szczytem do drogi, kryto je dwuspadowym słomianym dachem. Poza chałupami mieszkalnymi zobaczymy tu kuźnię, drwalnię, stodołę, oborę i ule. Koniecznie trzeba też skosztować kurpiowskich przysmaków. Najbardziej popularne są pampuchy – smażone kluski drożdżowe, rejbaki – kluski z tartych ziemniaków z kaszą manną, mąką gryczaną i solą. Warto znaleźć także fafernuchy - drożdżowe ciasteczka z mąki żytniej, miodu, buraków cukrowych i tartego pasternaku.

Listen to "FERIE NA MAZOWSZU – Folklor Mazowsza 26.01.2024" on Spreaker.