Warszawa. Jak będą kursowały autobusy podczas przebudowy wiaduktów nad Parkiem Agrykola?

2022-01-25 6:29
Autobus WTP
Autor: fot. Magdalena Gierech/Eurozet

To informacja, która na pewno zainteresuje osoby podróżujące Trasą Łazienkowską. Prace mają ruszyć w najbliższy weekend. Sprawdziliśmy, jaki zmiany przygotował Warszawski Transport Publiczny.

Jak zapewniają urzędnicy - w czasie przebudowy wiaduktów Trasy Łazienkowskiej przy parku Agrykola priorytet będzie miał Warszawski Transport Publiczny. Liczne buspasy ułatwią przejazd komunikacji miejskiej. Po wyłączeniu z ruchu wiaduktu północnego autobusy pojadą obiektem południowym bez zmian tras. Nieczynne będą przystanki Rozbrat (w obydwu kierunkach) oraz przystanek Torwar (w kierunku Centrum). Skorygowana zostanie jedynie trasa linii 143 – autobusy tej linii dojadą do Pomnika Lotnika czyli skrzyżowania trasy z ulicą Żwirki i Wigury.

W pierwszym etapie robót wyłączony z ruchu zostanie wiadukt północny, a na wiadukcie południowym utrzymany będzie ruch w obu kierunkach. Dla autobusów wytyczone zostaną buspasy na lewych pasach ruchu, czyli na środkowej części wiaduktu. Pas dla autobusów w kierunku centrum na moście Łazienkowskim zostanie przeniesiony na wewnętrzny pas ruchu, przy barierce oddzielającej jezdnie. Początek takiego buspasa od strony Pragi będzie za przystankiem Wał Miedzeszyński a z Centrum – za przystankiem Plac Na Rozdrożu.

Aby usprawnić przejazd autobusów w kierunku Pragi, przystanek Metro Politechnika 01 zostanie przeniesiony na główną jezdnię trasy czyli na tę pod rondem. Z chodnikami na rondzie połączą go nowo wybudowane schody. Na tym przystanku będą się zatrzymywały autobusy linii 143, 182, 187, 188 i 523. Zostanie też wytyczony kilkusetmetrowy buspas. Na czas rozbiórki wiaduktu północnego – po 4 lutego – zamknięty dla ruchu będzie przejazd przez rondo S. Sedlaczka, a autobusy skierowane na trasy objazdowe.

Jak dojechać w okolice zamkniętych przystanków? Z Grochowa linią 141 do przystanku Torwar (na Wisłostradzie po zjeździe z mostu Łazienkowskiego) albo linią 158, z Gocławia i Saskiej Kępy liniami 111 lub 117 przez most Józefa Poniatowskiego do przystanku Krucza z przesiadką do autobusów linii 109 lub 171 jadących do przystanków Śniegockiej, Koźmińska i Torwar. Z Gocławia można też dotrzeć liniami E-1 lub 147, a z Saskiej Kępy liniami 146 lub 147 do przystanku Metro Stadion Narodowy, następnie jeden przystanek pociągiem Szybkiej Kolei Miejskiej lub Kolei Mazowieckich do stacji Warszawa Powiśle i dalej autobusem 162 do przystanku Śniegockiej lub Rozbrat. Z Gocławia dojedziemy także linią 168 przez most Siekierkowski do przystanku Sielce z przesiadką do autobusów linii 107, 159 lub 162 jadących do przystanku Rozbrat albo autobusów linii 185 jadących do przystanku Torwar.

Z Ochoty i stacji metra Politechnika możliwy będzie dojazd linią 187 do przystanku Legia-Stadion z przesiadką do autobusów linii 107 lub 159, a z Dworca Zachodniego bezpośrednio linią 159 kursującą ulicami Koszykową i Piękną.