Jest kolejny przypadek wścieklizny w Warszawie

2022-08-09 6:48
Lis
Autor: pulawy.eu

To także trzydzieste zachorowanie zwierzęcia w województwie w tym roku. Tym razem zarażony był lis. Został znaleziony w Wawrze.

Wśród zarażonych zwierząt najwięcej jest właśnie lisów - 26, pozostałe to: 2 psy, 1 kot i 1 borsuk. 15 kwietnia wojewoda mazowiecki wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatów: otwockiego, mińskiego, garwolińskiego, kozienickiego, radomskiego, zwoleńskiego, wołomińskiego, miasta Radom, i miasta stołecznego Warszawy. Natomiast rozporządzeniem z 6 maja wojewoda rozszerzył obszar zagrożony wścieklizną o cały teren powiatu węgrowskiego i mińskiego.

Warszawiacy posiadający zwierzęta muszą pamiętać, że psy mogą biegać wolno tylko na ogrodzonym, zamkniętym terenie. W pozostałych miejscach muszą być wyprowadzane na smyczy. Koty mają być trzymane w pomieszczeniach zamkniętych. Dodatkowo zarówno koty, jak i psy, muszą zostać zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Właściciele czworonogów muszą dopełnić tego obowiązku w ciągu 30 dni od momentu ukończenia przez zwierzę 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Za brak szczepienia - opiekunowi grozi mandat w wysokości do 500 złotych. Na terenie zagrożonym wścieklizną obowiązuje również zakaz organizacji polowań, wystaw, pokazów czy innych wydarzeń z udziałem psów, kotów oraz zwierząt wrażliwych na tę chorobę.