Jest list otwarty na rozpoczęcie synodu

2021-10-20 18:06
Archidiecezja Warszawska
Autor: brak danych

Napisały go tak zwane osoby kontaktowe z archidiecezji warszawskiej. Zapraszają w nim do udziału w diecezjalnej części synodu. Mogą do niego dołączyć wszystkie środowiska.

Ksiądz Matteo Campagnaro, Beata Chojnacka i Piotr Szular podkreślają, że do udziału w synodzie zaproszeni są wszyscy, bez wyjątku. Zachęcają do zaangażowania się w prace w parafiach. Zapraszają w liście na spotkania otwarte. Można zadawać pytania i dzielić się wątpliwościami. Synod Biskupów "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja" potrwa do 2023 roku na całym świecie. Jest podzielony na trzy etapy: diecezjalny, kontynentalny i powszechny. W archidiecezji warszawskiej zaczął się 17 października. Poniżej publikujemy pełną treść listu otwartego tak zwanych osób kontaktowych:

Drogie Siostry i drodzy Bracia, którzy mieszkacie na terenie Archidiecezji Warszawskiej,

Odpowiadając na prośby Papieża Franciszka, piszemy do Was ten list, aby Was serdecznie zaprosić do udziału w ważnym wydarzeniu, którego otwarcie nastąpi w niedzielę 17 października br., w każdej diecezji świata. To Synod Biskupów ,,Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja", który potrwa do października 2023 roku.

Ten synod jest inny od poprzednich. Papież Franciszek zaproponował trzy etapy: diecezjalny, kontynentalny i powszechny. Do udziału w synodzie zaproszeni są wszyscy, bez wyjątku. W Kościele, w społeczeństwie jesteśmy na tej samej drodze, idziemy ramię w ramię. Każdy z nas niesie w sercu pytania, szuka odpowiedzi i ma nadzieję, ze znajdzie odpowiedź. Suchanie siebie jest pierwszym krokiem, aby ,,podążać razem". To wymaga otwartego umysłu i serca, bez uprzedzeń.

Może jesteś ochrzczony, ale już nie utrzymujesz kontaktu z Kościołem i nie uczestniczysz w życiu sakramentalnym? Może sprawy wiary wydają Ci się odległe od Twojego życia? Może jesteś w Kościele, ale trwasz w nim siłą rozpędu i tradycji? Albo, Kościół jest Twoim domem i zależy Ci, aby był miejscem spotkania z żywym Chrystusem, obecnym i mającym związek z Twoją codziennością.

Nasz biskup, kard. Kazimierz Nycz, poprosił nas, byśmy animowali proces synodalny i byli osobami kontaktowymi między nim a osobami, które zechcą włączyć się w prace synodalne. Zachęcamy, aby podjąć pracę wspólnie, w swoich środowiskach: we wspólnocie parafialnej, we wspólnocie zakonnej i kapłańskiej, w środowisku, które nie jest związane z Kościołem oraz żadną wspólnotą. Możecie również wypowiedzieć się indywidualnie. Każdy głos jest ważny i każdy jest wart usłyszenia.

Na stronie synod.mkw.pl znajdziecie pełne informacje, jak można włączyć się w prace synodu. Po autentycznym dialogu odpowiedzcie na problemy przedstawione do konsultacji, oraz te, które w Waszym środowisku są ważne i aktualne.

Zapraszamy Was tez na otwarte spotkania synodalne na poziomie diecezjalnym - pierwsze odbędzie się 23 listopada w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Temat spotkania: ,,Od Kościoła klerykalnego do Kościoła synodalne go". Więcej informacji i materiały służące przygotowaniu się do tej konsultacji synodalnej znajdziecie na stronie synod.mkw.pl.

Jeśli jesteś gotów włączyć się w te prace i podążać razem z nami, to prosimy o zgłoszenie uczestnictwa Twojej grupy, środowiska oraz osoby kontaktowej na adres e-ma il sekretariat.synodu@archwwa.pl.

W sprawie różnych wątpliwości, pytań możesz zwracać się do nas jako diecezjalnych osób kontaktowych.

ks. Matteo CampagnaroBeata ChojnackaPiotr Szular