Kino "Tęcza" coraz bliżej przebudowy

2023-01-03 7:45
Kamera
Autor: MPW

Miasto wybrało już wykonawcę dokumentacji projektowo-kosztorysowej tej inwestycji. Spośród siedmiu ofert najwięcej punktów zdobyła oferta firmy Biuro Architekt Kaczmarczyk S.C. z Suchej Beskidzkiej. Teraz poczekamy na przygotowanie niezbędnych dokumentów.

Zwycięska firma wykona kompleksową dokumentację projektową i kosztorysową, która pozwoli na uzyskanie pozwolenia na budowę, a następnie na użytkowanie odnowionego kina Tęcza. Dokumentacja obejmie: adaptację budynku dawnego kina Tęcza przy Suzina 6 na Żoliborzu oraz jego wnętrza. W przyszłości będzie on służył Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, które będzie tam prowadziło działalność kinową i edukacyjną oraz projekty propagujące kinematografię.

Budynek kina Tęcza powstał w roku 1929 jako kotłownia centralnego ogrzewania dla budowanego wówczas osiedla Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Wkrótce jednak dzięki modernizacji kotłów udało się wygospodarować miejsce na kinoteatr, którego brakowało w okolicy. W 1989 roku budynek stał się siedzibą kolektywu artystycznego Akademia Ruchu, z programem filmowym. Później, od 1997 z krótkimi przerwami stał jednak niewykorzystany. W grudniu 2020 roku Warszawa, Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa – Żoliborz Centralny i Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy porozumiały się co do dalszych losów tego miejsca.

Po przebudowie przy Suzina 6 powstanie w pełni cyfrowe kino z salą na blisko 200 miejsc, systemem dźwięku Dolby Atmos i ekranem panoramicznym. Będzie wyposażone w sprzęt do streamingu organizowanych wydarzeń, np. na platformie VOD Warszawa. Ale w Tęczy nadal będzie można też obejrzeć filmy z projektorów na taśmę 35 mm. Budynek będzie przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, znajdzie się w nim również pętla indukcyjna wspomagająca osoby między innymi z dysfunkcjami słuchu.