Warszawa. Kolejne bielańskie ulice zmienią oblicze

2022-01-24 8:37
Remont drogi
Autor: fot. Robert Klonowski/Eurozet

Zarząd Dróg Miejskich szykuje się do przebudowy: Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego. Właśnie ogłosił przetarg. Jak będzie po przebudowie?

Ciąg ulic liczy blisko 2 kilometry i jest jedną z ważniejszych arterii Bielan. Łączy osiedla: Piaski, Słodowiec i Stare Bielany. Stanowi też wygodny dojazd do stacji metra Słodowiec oraz w rejon ulicy Podleśnej. Nawierzchnia w tym miejscu jest już jednak mocno wyeksploatowana. Na kilku skrzyżowaniach poprawy wymaga też organizacja ruchu. Według urzędników, największa zmiana czeka skrzyżowanie ulic Rudnickiego i Kochanowskiego. Starą sygnalizację świetlną w tym miejscu ma zastąpić rondo turbinowe, które pozwoli usprawnić przejazd. Na całym ciągu pojawią się też trzy nowe przejścia dla pieszych. Pierwsze powstanie na ulicy Rudnickiego przy wjeździe do myjni, drugie – na wysokości budynku Perzyńskiego 14D, a trzecie – przy skrzyżowaniu z ulicą Staffa. Pozostałe przejścia bez sygnalizacji zyskają w azyle. Po zachodniej stronie ulicy Podczaszyńskiego parkowanie zostanie przeniesione z chodnika na jezdnię. Dzięki temu piesi będą mieli więcej przestrzeni.

Na samej ulicy Rudnickiego przebudowane zostaną także dwa parkingi. Chodzi o place postojowe po wschodniej stronie – na wysokości przystanku autobusowego „Kochanowskiego 04” i Megasamu Żoliborskiego. Ich nawierzchnie po opadach zamieniają się w kałuże. Po przebudowie znajdzie się tam łącznie 50 miejsc postojowych, a kostkę zastąpi asfalt. Przebudowana i dokończona zostanie w końcu także trasa rowerowa w ciągu ulic: Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego. Prace rozpoczęły się kilkanaście lat temu, ale do dziś się nie zakończyły. To ze względu na błędy projektowe i wykonawcze. Razem z urzędem dzielnicy Bielany - drogowcy postanowili rozwiązać ten problem i podejść do prac kompleksowo. Dzięki inwestycji rowerzyści zyskają wygodną, asfaltową drogę dla rowerów, przebiegającą na całym ciągu ulic po wschodniej stronie jezdni. Przejazdy rowerowe i przejścia dla pieszych przez mniejsze uliczki będą wyniesione do poziomu chodnika. Ciągi piesze zostaną wyremontowane, podobnie jak przystanki autobusowe.

Zmiany będą dotyczyć również zieleni. Przybędzie kilkadziesiąt drzew oraz ponad 3 tysiące krzewów. Przy skrzyżowaniach, łukach i zjazdach ulice upiększy roślinność niska, niezasłaniająca widoczności. Tak samo będzie z rondem, którego wyspa zostanie ozdobiona zielenią. Na razie jednak trwa przetarg na realizację inwestycji. Na oferty ZDM czeka do 7 lutego. Wykonawca będzie miał 12 miesięcy od dnia podpisania umowy na wszystkie prace.