Lada moment przetarg na remont willi przy Modlińskiej 257

2021-10-22 7:49
Warszawa
Autor: Źródło: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy

To adres znany wielu mieszkańcom Białołęki. Od lat aktywiści zabiegają o jego remont. Miasto chce tam ulokować Centrum Lokane.

O remoncie secesyjnej willi poinformowało biuro Stołęcznego Konserwatora Zabytków. Wszystkie chronione elementy takie, jak: stolarka drzwiowa, drewniane schody wraz z kutą balustradą czy ceramiczna posadzka będą zachowane. Już w 2016 roku konserwatorzy podczas rpac odkryli pod warstwami farby dawne i dobrze zachowane polichromie. Podczas zbliżającego się remontu najcenniejsze ich fragmenty zostaną na czas prac zdjęte wraz z tynkiem, a następnie ponownie wklejone w te same miejsca. Reszta polichromii zostanie wiernie odtworzona.

Na razie budynek przy Modlińskiej 257 jest pustostanem w fatalnym stanie. Miasto ma już pozwolenie na budowę i gotowe są projekty remontu oraz adaptacji budynku. Inwestycja musi być. rozszerzona o instalację wentylacji mechanicznej. We wrześniu miasto dostało pozwolenie na budowę. W budżecie na remont jest 7,5 miliona złotych. Jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę prac.

Po remoncie w budynku znajdzie się sala widowiskowa na około 50 osób. Na pierwszym piętrze zaś będą sale: do zajęć plastycznych, muzyki i tańca. Strych zostanie przeznaczony na pomieszczenia biurowe i pracownię malarską. Piwnica będzie służyła jako magazyn i zaplecze techniczne. W budynku zamontowana zostanie winda. Willa została wybudowana na początku XX wieku i był własnością Towarzystwa Opieki nad Kobietami.