List Kardynała Kazimierza Nycza na Wielki Post 2017

2017-03-01 11:06
List Kardynała  Kazimierza Nycza na Wielki Post 2017
Autor: Archidiecezja Warszawska

Post. Modlitwa. Jałmużna. Post od nienawiści, modlitwa za młodzież i jałmużna dla potrzebujących z Syrii - to główne założenia listu Arcybiskupa Warszawskiego, kard. Kazimierza Nycza na Wielki Post 2017 roku. Usłyszymy go w kościołach już w najbliższą niedzielę.

W liście na Wielki Post Arcybiskup Warszawski przestrzega przed pokusą zastąpienia przykazań Bożych ich nową wersją poprawioną, lepszą i dostosowaną do nowych czasów. Wszyscy jesteśmy kuszeni, by zająć miejsce Boga - podkreśla Kardynał Kazimierz Nycz i dodaje, że Wielki Post jest po to, byśmy uczciwie nazwali dobro dobrem, a zło złem. Post, modlitwa i jałmużna to trzy tradycyjne drogi przeżycia Wielkiego Postu, które w tym roku powinny przyjąć postać konkretnej odpowiedzi na wyzwania społeczne.

Kardynał Kazimierz Nycz nawiązując do postu w swoim liście pasterskim pyta: Może święty czas Wielkiego Postu jest wart tego, by uspokoić debatę publiczną, także spory na poziomie rodzin, przyjaciół, bliskich. Może stać nas na to, by od czasu do czasu powiedzieć coś dobrego o przeciwnikach politycznych? i dodaje - Wiele jest w naszym życiu publicznym słów, które niebezpiecznie ocierają się o nienawiść, jak wiele pogardy dla drugiego człowieka. Ileż jadu sączy się na internetowych forach.

Program pomocowy Rodzina Rodzinie może stać się wielkopostną jałmużną. Kardynał Nycz zachęca do włączenia się w ten program, który jak podkreśla jest pierwszym ważnym krokiem pomocy uchodźcom. Następnym krokiem pomocy mogą być korytarze humanitarne."Nie zamykajmy też oczu na wiele tysięcy Ukraińców, którzy wśród nas żyją i pracują" - dodaje Metropolita Warszawski.

Kolejnym środkiem wielkopostnej praktyki jest modlitwa za młodzież. Tutaj Kardynał Nycz przypomina - Światowe Dni Młodzieży pokazały, jak wielki potencjał dobra ma nasza młodzież. Spróbujmy razem z młodzieżą zastanowić się nad tym, jak lepiej wykorzystać dynamizm młodego pokolenia polskich katolików? Jak w nowy sposób głosić stare ideały: wierności, uczciwości, życzliwości, czystości – bez których marny będzie człowiek, coraz bardziej poranione będą nasze rodziny, biedne i kruche będzie to dobro, któremu na imię Polska?

List Kardynała Kazimierza Nycza na Wielki Post, zostanie odczytany w warszawskich kościołach w najbliższą niedzielę, 5 marca.