Metropolita warszawski, rabin i prezydent stolicy ze wspólnym apelem

2021-11-22 6:28
Migranci na polsko-białoruskiej granicy
Autor: Twitter/Straż Graniczna

Zachęcają do pomocy migrantom na granicy. Organizują zbiórki darów. Kiedy i co będzie można przynosić?

Wspólne oświadczenie o konieczności pomocy migrantów podpisali: metropolita warszawski - kardynał Kazimierz Nycz, naczelny rabin Polski - Michael Schudrich, prezydent stolicy - Rafał Trzaskowski oraz przedstawiciele innych Kościołów i wspólnot religijnych: biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego - Jerzy Samiec, biskup naczelny Kościoła Starokatolickiego Marek Maria Karol Babi, Ksiądz Bogdan Kruba w imieniu Kościoła Greckokatolickiego i Ksiądz Doroteusz Sawicki w imieniu Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Partnerem miejskiej inicjatywy jest Centrum Myśli Jana Pawła II. W tekście przeczytać można, że "W ostatnich tygodniach wszyscy ze smutkiem i niepokojem patrzymy na Wschód, gdzie na granicy polsko-białoruskiej migranci i uchodźcy, w tym kobiety, dzieci i osoby starsze, doświadczają bólu, głodu i zimna, pozbawieni są opieki prawnej oraz medycznej".

Apelują tym samym o wspieranie organizacji pomocowych, zarówno religijnych, jak i świeckich, które już wcześniej rozpoczęły swoje działania w przygranicznej strefie. W miniony weekend była zbiórka w kościołach (20-21.11), a w kolejny zbiórkę organizuje miasto (27-28.11). Dary będą zbierane w urzędach niektórych dzielnic, ośrodkach kultury i ośrodkach sportowych, wybranych bibliotekach. Do akcji włączą się również Centrum Lokalne Żoliborz oraz Centrum Handlowe Atrium Promenada.

Co jest potrzebne? Przede wszystkim: wody w małych buteleczkach, mleko w proszku dla dzieci, smoczki do butelek i do ssania, butelki do rozrabiania mleka, koce termiczne i nutridrinki w saszetkach. Potrzebne są także: batoniki, suchary, wafle, herbatniki, chrupki, konserwy drobiowe lub rybne z możliwością otwarcia, makarony, cukier, płatki, dania instant tzw. gorący kubek (bez wieprzowiny) i zupki chińskie. Można przynosić także: buty zimowe dziecięce od najmniejszego rozmiaru do rozmiaru 38, skarpety dziecięce w tych samych rozmiarach, czapki, szaliki, rękawiczki dla dorosłych i dla dzieci, spodnie dresowe lub całe dresy dla dzieci, wszystkie rozmiary klapek pod prysznic, ciepłe kurtki zimowe dla dzieci dla osób dorosłych w różnych rozmiarach dla kobiet i mężczyzn. Najlepiej by były to rzeczy nowe lub lekko używane.