Milion drzew dla Warszawy - aplikacja na telefon

2017-03-23 9:12
Milion drzew dla Warszawy - aplikacja na telefo
Autor: Urząd Miasta

Działa już specjalna aplikacja dzięki której każdy warszawiak może zasadzić w mieście drzewo. Wystarczy uruchomić program na swoim telefonie. Aplikacja to jedno z narzędzi do realizacji programu "Milion drzew dla Warszawy".

Użytkownik aplikacji powinien udać się w miejsce, gdzie chciałby aby zostało zasadzone drzewo, zaznaczyć tam swoją lokalizację, klikając w telefonie w czerwoną ikonę z drzewem, a następnie podać swoje dane. Wtedy urzędnicy odpowiedzą czy drzewo w danym miejscu może być posadzone. Wszystko zależy od tego czy w danym miejscu są sieci podziemne i czy wskazane miejsce należy do miasta czy jest niepubliczne. Planując nasadzenia, trzeba brać pod uwagę wiele czynników. Są to m.in. strefy ochronne torowisk czy wałów powodziowych, własność terenu, infrastruktura podziemna, latarnie, a także plany zagospodarowania przestrzennego. Potwierdzenie będzie wysłane na adres e-mail i numer telefonu komórkowego, użytkownika, który miejsce zgłosi. W przypadku, gdy zgłoszenie nie może zostać przyjęte - aplikacja poinformuje o odmowie. Aplikacja umożliwia także poznanie, jakie gatunki drzew rosną w poszczególnych częściach miasta. W tym celu wystarczy kliknąć na ikonkę symbolizującą drzewo z danej okolicy. Aplikacja bazuje na otwartych danych udostępnianych przez miasto.

W ubiegłym roku zostało posadzonych w Warszawie co najmniej 30 tysięcy drzew. W ubiegłym tygodniu realizowane były pierwsze w tym roku wiosenne nasadzenia. Na blisko 30 ulicach w stolicy zasadzonych zostało około 300 kilkuletnich drzew, a nad Wisłą ponad 2 tysiące młodych sadzonek wierzby.

Przypomnijmy w 2015 roku to Rada Warszawy zobowiązała Ratusz do rozpoczęcia prac nad programem "Milion drzew dla Warszawy" i właśnie jednym z narzędzi, które ma służyć realizacji tego planu, jest właśnie specjalna aplikacja na smartfon.