Millenium Docs Against Gravity Film Festiwal

2017-05-10 10:59
Millenium Docs Against Gravity Film Festiwal
Autor: Kinoteka

144 filmy dokumentalne, 80-ciu twórców z całego świata oraz debaty i koncerty. W piątek (12.05) w Warszawie startuje 14. edycja festiwalu filmowego Millenium Docs Against Gravity.

Ideę festiwalu znakomicie obrazuje jego hasło "Oderwij się". Organizatorzy proponują zatem oderwać się od stereotypów świata w którym żyjemy, naszego miejsca w nim a także od stereotypów filmu dokumentalnego. W zamian proponują kino dokumentalne, które ma duży ładunek emocji i jest dobrze sfilmowane, dzięki czemu stanowi alternatywę dla kina fabularnego. Prezentowane na festiwalu filmy przechodzą szczegółową selekcję i 144 obrazy będą premierowo pokazywane w Polsce.

Jednak nie wszystkie filmy pokazywane na festiwalu to obrazy stricte dokumentalne. Jest też kino z pogranicza, które na festiwalu ma też swój konkurs "Fiction/Non-Fiction". Filmy festiwalowe Millenium Docs Against Gravity to najwybitniejsze obrazy, które przyjeżdżają do Warszawy na swoją premierę przyjeżdżają z całego świata - podkreśla Karol Piekarczyk - współautor programu filmowego. Wśród filmów, które na festiwalu będą zaczynały swoją karierę są m.in. ciekawe polskie produkcje: Punkt Krytyczny - pełnometrażowy dokument o zanieczyszczeniach powietrza w naszym kraju oraz Happy Olo - pogodna ballada o Aleksandrze Dobie - opowieść o człowieku, który o sile własnych mięśni przepłynął Atlantyk. Z nowości, na festiwalu pojawiły się dwie nowe sekcje Doc Dance - filmy o tańcu lub z tańce związane oraz sekcja Chiński Sen o tym jak Chiny w ostatnich latach się rozwijały i jakim kosztem.

Na festiwalu pojawią się też technologiczne pierwiosnki - coś co może zrewolucjonizować sztukę filmową, to technologia VR, gdzie filmy oglądamy w specjalnych wirtualnych okularach. zakładając specjalne gogle od nas zależy gdzie patrzymy, ponieważ mamy całą sferę 360 stopni dookoła siebie i dzięki temu jesteśmy w środku akcji. W tej technologii oglądanie filmu daje szansę na głębsze, indywidualne doświadczanie.

Projekcje kina wirtualnej rzeczywistości w Warszawie odbędą się 19 i 20 maja w Kinotece - pokazy są bezpłatne, ale obowiązują zapisy, przez stronę internetowa festiwalu. Cały festiwal Filmowy Millenium Docs Against Gravity w stolicy potrwa od 12-21 maja, a projekcje odbywać się będą w kinach Iluzjon, Luna i Kinotece.