Mozaiki na dwóch stacjach metrach w rejestrze zabytków

2023-12-28 8:56
Mozaika na stacji Ursynów
Autor: Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków/Facebook

Ochroną objęte zostały ściany zatorowe oraz ściany dojść do wind. To na stacjach Ursynów oraz Służew. Decyzję podjął wojewódzki konserwator.

Postępowanie w tej sprawie wszczęto z urzędu na wniosek Stowarzyszenia Kolekcjonerzy Czasu. Mozaika pokrywa prawie całą wysokość ściany na długości całego peronu. Płytki mają kształt prostokątny, czasami trójkątny. Okładzina ściany zatorowej na stacji Ursynów jest utrzymana w czerwieniach, żółciach, brązach i pomarańczach z miejscowo zlokalizowanymi szarymi płytkami. Okładzina ściany zatorowej na stacji "Służew" jest zaś utrzymana w żółciach, czerwieniach, brązach, pomarańczach i błękicie.

Dojścia do wind są wyłożone powtarzalnymi płytkami w jednym kolorze. Na stacji Ursynów dojścia do wind są wyłożone czerwonymi, ryflowanymi płytkami, na stacji Służew – bordowymi, gładkimi. Autorem projektu mozaiki na stacji Służew jest Krzysztof Jachiewicz, a na Ursynowie Andrzej Drzewiecki.

Wartość historyczna mozaiki opiera się na tym, że stanowią relikt ambitnych planów klasy politycznej okresu stanu wojennego, gdzie przy jednoczesnym terrorze państwowym dla legitymizacji rządów miał być zbudowany system komunikacyjny znacząco podnoszący standard życia części mieszkańców stolicy. Dekoracje obu stacji metra, jako samodzielne dzieła sztuki świadczą o propagandowym wymiarze realizacji metra, które ze względów ekonomicznych otwarto dopiero w 1995 roku. Dzieło zrealizowane zostało w latach 90. ubiegłego stulecia w ramach inwestycji z początku lat 80.