Niecałe 50 dni zostało na wymianę starych pieców

2022-11-15 7:55
Komin
Autor: fot. minka2507/Pixabay

Mieszkańcy stolicy muszą się ich pozbyć do 31 grudnia. Od 1 stycznia używanie tak zwanych kopciuchów będzie zabronione. To na mocy mazowieckiej uchwały antysmogowej.

Wymienić lub usunąć trzeba piec, który nie spełnia wymogów dla klas 3, 4 lub 5. Należy zastąpić go bardziej ekologicznym źródłem ogrzewania. Do końca tego roku mieszkańcy mogą jeszcze skorzystać z finansowej pomocy miasta przy takiej inwestycji – stolica oferuje dotację w wysokości nawet do 70 procent dofinansowania. Wnioski o dotację w wersji papierowej można składać w dowolnym urzędzie dzielnicy lub wysłać pocztą.

Wymiana źródła ogrzewania może zostać dofinansowana również w ramach zewnętrznych programów, w których bierze udział miasto: Stop Smog i Czyste Powietrze. Poza likwidacją kopciucha umożliwiają one także termomodernizację budynków. Przestarzałe piece to jedna z przyczyn smogu w stolicy. Według eksperci, zanieczyszczone powietrze ma negatywny wpływ na stan zdrowia oraz długość życia i może być przyczyną wielu chorób.