"Niech Wielki Post będzie czasem powrotu do języka Ewangelii"

2023-02-23 7:20
Kard. Kazimierz Nycz
Autor: Archidiecezja Warszawska

To słowa metropolity warszawskiego wypowiedziane w Środę Popielcową (22.02). Kardynał Kazimierz Nycz przewodniczył wczoraj Mszy Świętej w Świątyni Opatrzności Bożej. Posypał głowy wiernych popiołem.

Metropolita powiedział, że "mówiąc o pomaganiu Ukrainie, nie możemy pozostawać na poziomie języka wojennego. Trzeba wracać do języka Ewangelii i przemieniać go w modlitwę i konkretne działanie pełne miłości". Przypomniał, że zadaniem ochrzczonych jest podejmowanie działań w kierunku pojednania między narodami. W homilii nawiązał do symboliki obrzędu posypania głów popiołem wyjaśniając, że jest to gest pokutny. "Kiedy słyszymy: Prochem jesteś i w proch się obrócisz, uświadamiamy sobie prawdę o naszej ludzkiej kondycji, o naszym przemijaniu i o naszym powołaniu do życia wiecznego. Trzeba tylko wyciągnąć z tego odpowiednie wnioski dla naszego chrześcijańskiego życia

Kardynał Nycz odniósł się także do wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Polsce oraz szczytu Bukareszteńskiej Dziewiątki w Warszawie. "W ostatnich dniach z wielu usta padło mnóstwo pięknych i szlachetnych słów, ale przyniosą one swój owoc wtedy, kiedy będziemy wszyscy zjednoczeni i cierpliwi w pomaganiu ludziom rzeczywiście potrzebującym (...) Niech za tym stoi pragnienie rychłego i sprawiedliwego pokoju, bo chodzi nam o dobro konkretnego człowieka, który cierpi, ginie, który traci najbliższych". Obok nieustannej modlitwy o pokój, zadaniem wszystkich ochrzczonych jest podejmowanie działań "w kierunku pojednania między narodami, między ludźmi, żeby na ziemi mógł zapanować sprawiedliwy pokój".