Ogrody deszczowe pomogą kanalizacji

2022-07-19 10:17
Ogrody deszczowe
Autor: Marta Komorowska

Ich rolą jest „łapanie deszczu”. Ogrody deszczowe zakładane coraz częściej przy stołecznych drogach. Oprócz cieszenia oka mają przede wszystkim wspomagać kanalizację.

To pomysł, który przyszedł do nas z Australii - wyjaśnia Judyta Łuczyńska z Fundacji Sendzimira, która uczy jak zakładać ogrody deszczowe.

Warszawska kanalizacja była projektowana jeszcze przed zmianami klimatu, kiedy rzadko dochodziło do tak nagłych i ulewnych opadów jak teraz. Chodzi przede wszystkim o opady, po długiej suszy. Wtedy gleba nie radzi sobie z nadmiarem wody, podobnie jak kanalizacja na terenach zabetonowanych. Ogrody deszczowe są tak zaprojektowane, żeby przyjąć nadmiar wody i pozwolić jej powoli wchłonąć do gleby, zamiast do kanalizacji - dodaje specjalistka.

Ogrody deszczowe przy ulicach mają formę niecek wypełnionych specjalnym podłożem, które pochłania wodę. Na nim rosną rośliny lubiące wodę. Takie ogrody - niecki zakładamy przy okazji remontów dróg. Można je oglądać na Gocławiu np. przy ul. Sokratesa, na Saskiej Kępie przy ulicy Francuskiej, a wkrótce powstaną przy Odyńca i Sokratesa – zapowiada Jakub Dybalski z Zarządu Dróg Miejskich.

Fundacja Sędzimira rozpoczyna współpracę z dzielnicą Wawer i w ramach projektu Szkoła przyjazna klimatowi będą zakładane podobne ogrody przy szkole nr 195.

O ogrody deszczowe pytała Marta Komorowska – posłuchaj tu:

Listen to "Ogrody deszczowe" on Spreaker.