Parking na Jeziorkach w końcu otwarty

2022-11-04 7:26
Parking
Autor: Wikipedia

To już siedemnasty obiekt typu "Parkuj i Jedź" w stolicy. Powstał przy stacji kolejowej na Ursynowie. Można z niego korzystać od wczoraj (3.11).

Parking w sąsiedztwie ulicy Karczunkowskiej jest jednopoziomowy, a teren jest oświetlony i monitorowany. Na zmotoryzowanych czeka 138 miejsc postojowych, w tym sześć dla osób z niepełnosprawnościami, trzy dla kierowców podróżujących z innym osobami, a także dwa stanowiska Kiss&Ride dla podwożących pasażerów do komunikacji publicznej. Na parkingu znajdują się też dwie zadaszone wiaty, które zmieszczą 40 jednośladów. Na podróżujących autami i rowerami elektrycznymi czekają dwa stanowiska ładowania, które będzie czynne w najbliższych dniach.

Nie zapomniano o rozwiązaniach przyjaznych środowisku naturalnemu – panelach fotowoltaicznych na dachach wiat rowerowych i budynku zaplecza, pompach ciepła. Posadzono też nowe drzewa i kilkadziesiąt krzewów. Okolice parkingu to miejsce przesiadkowe dla mieszkańców części Ursynowa oraz Piaseczna, Góry Kalwarii, Konstancina-Jeziorny, Tarczyna, Prażmowa i Lesznowoli. Przystanki na wiadukcie nad linią kolejową mają autobusy linii 715 i 737, a po zachodniej stronie torów pętlę ma autobus linii 809. Na stacji Warszawa Jeziorki zatrzymują się pociągi Kolei Mazowieckich,a w przyszłości - prawdopodobnie w przyszłym roku - będzie to też jedna ze stacji pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej na trasie do Piaseczna.

Parkingi P+R są dostępne we wszystkie w dni tygodnia w godz. 4.30-2.30. Pierwsze 20 minut jest bezpłatne. Ci, którzy chcą zostawić samochód bezpłatnie na dłużej muszą posiadać aktywny bilet ZTM: krótkookresowy (dobowy, 3-dniowy, weekendowy) lub długookresowy (30- i 90-dniowy) lub uprawnienia do bezpłatnych przejazdów. Szybkie parkowanie na P+R Jeziorki ułatwi bezobsługowy system pobierania opłat oraz informacji parkingowej podający aktualną informację o liczbie wolnych miejsc parkingowych z uwzględnieniem miejsc ogólnodostępnych, dla osób z niepełnosprawnościami oraz pojazdów elektrycznych. Projekt i budowa parkingu P+R Warszawa Jeziorki kosztowały 7 milionów złotych.