Piaseczno chce zmian w komunikacji miejskiej

2022-11-23 7:33
Przystanek autobusowy WTP
Autor: Robert Klonowski/Eurozet

To po wyznaczeniu buspasów na ulicy Puławskiej. Rozmawia teraz na ten temat z Zarządem Transportu Miejskiego. Co może czekać pasażerów?

Odkąd wyznaczono buspas na wjeździe do Warszawy, w autobusach widać znaczący wzrost liczby pasażerów. Czasem nie da się wprost do nich wsiąść. Kierowcy narzekają na wydłużony czas dojazdu do i z Warszawy, ale pasażerowie doceniają znaczące skrócenie czasu dojazdu do metra Wilanowska. Dlatego Piaseczno rozmawia z Zarządem Transportu Miejskiego o zmianach w organizacji komunikacji publicznej.

Chodzi przede wszystkim o dodatkowe autobusy do obsługi linii 709. To według urzędników zwiększy częstotliwość kursowania autobusów i poprawi sytuację pasażerów podróżujących ulicą Puławską. Problem z tłokiem w autobusach zauważa również ZTM. Od września zwiększona została częstotliwość kursowania linii 739 obsługującej Józefosław i Julianów, ale nadal nie jest to rozwiązanie odpowiadające w wystarczającym stopniu na potrzeby pasażerów. Możliwość wprowadzenia autobusu przegubowego na linii 739 uzależniona jest od technicznych warunków przejazdu takim autobusem po trasie. W 2020 roku wykonany został przejazd techniczny i wykluczył taką opcję ze względu na brak możliwości zawracania autobusu przegubowego na pętli przy cmentarzu.

Miasto zdecydowało więc o przebudowie skrzyżowania ulic Julianowskiej z Przesmyckiego i Techniczną, które – ze względu na poprawę bezpieczeństwa – i tak musi być przebudowane. Uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę dla tej inwestycji spodziewane jest dopiero w II kwartale przyszłego roku. Dlatego urzędnicy na razie rozpatrują uruchomienie dodatkowej linii ” z Józefosławia do PKP Jeziorki, która dowoziłaby pasażerów do Puławskiej oraz do pociągów SKM i KM na stacji PKP Jeziorki, z częstotliwością stanowiącą alternatywę dla zatłoczonej linii 739. W najbliższym tygodniu ZTM planuje kolejny przejazd techniczny, po którym przedstawi gminie informacje o możliwości uruchomienia takiego połączenia oraz szacunkowych kosztach. W oparciu o te dane gmina podejmie decyzję o ewentualnym uruchomieniu połączenia. Z kolei już od 1 grudnia zwiększy się częstotliwość kursowania linii L39. Niestety ZTM wciąż boryka się z problemem braku kierowców, aby więc zapewnić kursowanie co 30 minut, konieczne jest utrzymanie obecnej, skróconej trasy.