Pierwsza strefa biletowa dla Łomianek?

2017-03-06 11:10
Łomianki w pierwszej strefie? Decyzja we wrześniu
Autor: ztm.waw.pl

Decyzja w tej sprawie zapadnie jeszcze w tym roku. Miasto prowadzi z gminą zaawansowane rozmowy w sprawie przyłączenia Łomianek do pierwszej strefy komunikacyjnej.

Ratusz rozpoczął analizy ekonomiczne i jak podkreśla w ciągu bardzo krótkiego okresu przygotuje list intencyjny. Ostateczna decyzja powinna zapaść we wrześniu. Do stołecznego ratusza zgłaszają się kolejne gminy, które chciałyby znaleźć się w pierwszej strefie, jednak jak podkreśla wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska - "z Łomiankami rozmowy są najbardziej zaawansowane". Kolejny w kolejce czeka Otwock.

W listopadzie ubiegłego roku do pierwszej strefy komunikacyjnej dołączyły Marki. Jak wyliczył Zarząd transportu Miejskiego, za bilet miesięczny normalny na obie strefy mieszkańcy Marek przed przystąpieniem do I strefy płacili 196 złotych (w ramach oferty Warszawa+). Od 1 listopada koszt miesięcznego biletu wyniósł 110 złotych. Bilet kwartalny kosztował 482 złote. Po włączeniu do pierwszej strefy, mieszkańcy Marek zapłacili 280 złotych. Oznacza to, że osoby kupujące bilety miesięczne zaoszczędzą w skali roku 1032 zł. Tymczasem ostatnie zmiany zapowiedziane na czerwiec - to nowe ceny biletów dla pasażerów drugiej strefy korzystających z biletów długookresowych. 30-dniowe karty będą tańsze o 30 zł, natomiast 90-dniowy aż o 76 zł.

Ratusz chce ograniczyć liczbę samochodów wjeżdżających do centrum miasta, tym samym stawiając na transport publiczny. Obecnie ponad 200 autobusów obsługuje linie podmiejskie i linie nocne. W przyszłości autobus, tramwaj, metro, SKM, KM i WKD ma funkcjonować jako jeden, spójny system.