Ponad 1,1 miliona uchodźców z Ukrainy przejechało przez stolicę

2023-02-24 7:17
Warszawa pomaga Ukraińcom
Autor: Patrycja Michońska/Eurozet

To dane od początku wojny. Od ataku Rosji na Ukrainę mija właśnie rok (24.02). W pierwszych dniach wojny po pomoc zgłaszało się nawet 40 tysięcy osób dziennie.

Obecnie do stolicy dociera około 7 tysięcy uchodźców tygodniowo, z czego około 95 procent rusza w dalszą podróż. Takie dane przedstawił warszawski ratusz. Według oficjalnych danych, wśród mieszkańców Warszawy wciąż jest ponad 104 tysiące obywateli Ukrainy, wśród nich 17 tysięcy to młodzież i dzieci, uczęszczające do miejskich placówek oświatowych – przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W stołecznych szpitalach przez ostatnie 12 miesięcy urodziło się 359 dzieci ukraińskich.

W 2022 roku Warszawa przeznaczyła 52 miliony złotych na pomoc uchodźcom tylko ze środków samorządowych. W stolicy z dnia na dzień od rosyjskiej inwazji uruchomiono punkty informacyjne oraz ośrodki pobytowe dla uciekających przed wojną Ukraińców. 8 z nich wciąż działa i mieszka tam ponad 1,8 tysiąca osób. Dzięki współpracy z UNICEF w miejskich ośrodkach pomocy społecznej zostało zatrudnionych 45 pracowników socjalnych, 25 asystentów rodziny oraz 20 pracowników, którzy pomagają na co dzień obywatelom Ukrainy. Na początku wojny, od 26 lutego do 31 maja 2022 roku, uchodźcy korzystali z darmowych przejazdów komunikacją publiczną. Według danych z Zarządu Transportu Miejskiego pomiędzy punktami pobytowymi i informacyjnymi przewieziono ponad 156 tysięcy osób.

W najtrudniejszym momencie kryzysu uchodźczego z pomocą ruszyli także warszawiacy. Organizowali zbiórki żywności, odzieży, ale także udostępniali swoje domy i mieszkania Ukraińcom w potrzebie. Wielu mieszkańców zaangażowało się również w wolontariat – łącznie ponad 12 tysięcy osób. W związku z napływem Ukraińców Warszawę wspierały organizacje pomocowe, takie jak: Norwegian Refugee Council, Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, World Central Kitchen i UNHCR. Do dziś uchodźcy objęci są pomocą społeczną. Skorzystało z niej dotychczas blisko 50 tysięcy uchodźców.

W pierwszych miesiącach wojny prezydent Warszawy powołał Dom Odbudowy Ukrainy. To inicjatywa, która wspiera ukraińskie samorządy w trudnym wojennym czasie w zabezpieczaniu zabytków i miejsc o znaczeniu historycznym. Stołeczny konserwator wraz z partnerami zorganizował zbiórkę i wysyłkę materiałów i sprzętu gaśniczego. Posłużyły one do zabezpieczania zabytków przed ostrzałem i dalszymi uszkodzeniami. W tej chwili wysyłane są generatory prądu.

W związku z obchodami rocznicowymi, jedno z najbardziej eksponowanych miejsc w stolicy - skarpa przy warszawskiej Nike - będzie przypominać o toczącej się wojnie w Ukrainie. Napis #NieZapominajmy obsadzono tam bratkami w kolorach ukraińskiej flagi.