Postulaty maszynistów mogą spowodować wzrost cen biletów

2024-01-18 9:40
Polskie pieniądze
Autor: Pixabay Polskie pieniądze

Tak twierdzi zarząd Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Wszystko dlatego, że spółka nie ma tyle pieniędzy żeby sprostać żądaniom strajkujących. Może dać im nieco mniej.

Maszyniści Warszawskiej Kolei Dojazdowej przystąpiili dziś (18.01)do strajku generalnego. Pociągi nie jeździły między 6:00 a 8:00 rano, maja też nie kursować w szczycie popołudniowym między 15:00 a 17:00 i tak w każdy dzień roboczy aż do skutku - zapowaidają maszyniści. Domagają się 800 złotych brutto podwyżki pensji od stycznia, przewoźnik chce dac im 500 złotych brutto.

Spółka podkreśla, że w przypadku uwzględnienia postulatów związku zawodowego, pasażerów będzie musiała dotknąć już w tym roku znaczna podwyżka cen biletów, bez wprowadzenia której niemożliwe stanie się zbilansowanie działalności. Zaznaczyła, że pozostaje otwarta na dalsze rozmowy ze Związkiem Zawodowym Maszynistów w celu załagodzenia sporu i doprowadzenia do osiągnięcia porozumienia, jednakże biorąc pod uwagę aktualną trudną sytuację finansową nie posiada na uruchomienie podwyżki wynagrodzeń w zaproponowanym przez maszynistów wariancie

Przewoźnik wyjaśnia, że w 2023 roku zarząd WKD pomimo trudnej sytuacji finansowej spowodowanej spadkiem przychodów w związku z przedłużającym się remontem Dworca Warszawa Zachodnia oraz prowadzeniem największej inwestycji na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci w WKD, czyli budową drugiego toru z Podkowy Leśnej do Grodziska Mazowieckiego, zabezpieczył w 2023 roku środki finansowe dla swoich pracowników w wysokości 500 zł brutto/os. i wprowadził podwyżkę od dnia 1 lipca 2023 roku. WKD dodała, że przez ostatnie pięć lat podwyżki dla załogi były wprowadzane corocznie. W budżecie na 2024 rok przyjęto podwyżkę w wysokości 500 złotych brutto.