Przedwojenny bruk pozostanie na ulicy Polnej

2021-11-26 6:43
Bruk
Autor: fot. Michael Gaida/Pixabay

Drogowcy znaleźli go pod asfaltem podczas remontu. Stołeczny Konserwator Zabytków chce, by cała ulica była wyłożona bazaltowymi kamieniami. Zgodzić się na to musi Wojewódzki Konserwator.

Bruk pochodzi sprzed drugiej wojny. Znajdował się pod cienka warstwą asfaltu. W wielu miejscach zachowany jest w dobrym stanie - twierdzi Stołeczny Konserwator Zabytków - Michał Krasucki. Prace na ulicy Polnej prowadzone były według projektu zaakceptowanego przez konserwatora wojewódzkiego i nie zakładały zachowania bruku na całej nawierzchni, tylko na miejscach parkingowych. Odkrycie kamieni zmieniło jednak plany miasta.

O zgodę na pozostawienie bruku na jezdni miasto poprosi Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W części bruk trzeba będzie powtórnie ułożyć ze względu na zmianę wysokości jezdni, ale jest szansa, że spory jego fragment nie będzie w ogóle ruszany. Ulica Polna powstała jako droga biegnąca wzdłuż wytyczonego około 1770 roku wału miejskiego, będącego granicą miasta. W 1930 roku północny fragment ulicy został wyodrębniony jako ulica Noakowskiego. W 1944 r. zabudowa ulicy została częściowo zniszczona.