Przetarg na park pod Kopcem Powstania Warszawskiego rozstrzygnięty

2021-09-20 7:02
Wizualizacja parku
Autor: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy Wizualizacja parku pod Kopcem Powstania Warszawskiego

Modernizacja tego miejsca rozpocznie się w październiku. Jej koszt to ponad 24 miliony złotych. Co dokładnie się zmieni?

Parku Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego zostanie uporządkowany i zagospodarowany na nowo. Pojawią się tam wystawy opowiadające o odbudowie stolicy. Ruiny Warszawy będą wyeksponowane w głównym wejściu do parku od ulicy Bartyckiej i wzdłuż odnowionej Alei Godziny „W”, prowadzącej na szczyt. Na Kopcu powstanie nowy plac z platformą widokową, a Kotwica Polski Walczącej zyska nowoczesny postument. Pojawią się nowe drzewa i sadzonki. Miasto planuje także ścieżki przyrodnicze, punkt widokowy i kładki w koronach drzew.

– Wokół Kopca utworzymy dla mieszkańców strefy rekreacyjne z nowymi meblami miejskimi, a także naturalne place zabaw dla dzieci w różnym wieku oraz strefę dla psów. W parku umieścimy nowe ławki, krzesła, stoły i stojaki rowerowe – mówi dyrektorka Zarządu Zieleni - Aleksandra Majda-Butkiewicz.

Kopiec i jego otoczenie to teren pełen gruzów, na którym rozwinął się las. Park zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością czy rodziców z dziećmi. Będą mogli wejść na kopiec bez używania schodów. Strome dziś podejście na sam szczyt Kopca zostanie złagodzone i wyposażone w rampy. Główny plac wejściowy od strony ul. Bartyckiej zostanie specjalnie zaaranżowany do organizacji uroczystości. Przebudowę parku poprzedziły w 2018 roku konsultacje społeczne. Prace wokół Kopca Powstania Warszawskiego rozpoczną się w październiku, a ich finał zaplanowano na koniec 2022 roku. Podczas robót teren parku będzie częściowo wyłączany z użytkowania.