Przy ulicy Świerszcza powstanie chodnik

2024-01-22 10:26
Chodnik, przejście, przejazd rowerowy
Autor: fot. Robert Klonowski/Eurozet

Od lat domagali się go w tym miejscu mieszkańcy. Piesi będą mogli bezpiecznie poruszać się od ulicy Rybnickiej do skrzyżowania z aleją 4 Czerwca 1989 r. Pojawią się też nowe przejścia dla pieszych.

Ulica Świerszcza we Włochach łączy aleję 4 Czerwca 1989 roku i ulicę Globusową. Mimo tego na odcinku od Rybnickiej w stronę Ursusa brakuje chodnika z prawdziwego zdarzenia. Na odcinku do ulicy Zaranie istnieje trotuar z płyt, ale lata świetności ma już za sobą. Dalej jest tylko wydeptane już pobocze poprzerywane zjazdami na posesje. Na taki stan rzeczy od dawna narzekają mieszkańcy tej okolicy.

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił więc na budowę nowego chodnika. Prace obejmą odcinek ulicy o długości około 540 metrów między ulicami Rybnicką i Traktorzystów, czyli do skrzyżowania z aleją 4 Czerwca 1989 roku. Resztki aktualnego trotuaru zostaną rozebrane. W jego miejsce pojawi się szeroki na dwa metry chodnik z płyt antysmogowych 50×50 cm. W ramach inwestycji wyremontowany będzie również przystanek autobusowy Przepiórki 02. Pojawią się też dwa nowe przejścia dla pieszych. Pierwsze przez ulicę Piątkowską. Drugie w okolicy wiaduktu kolejowego przez przedłużenie ulicy Świerszcza w stronę ulicy Obywatelskiej. Druga zebra połączy nowy chodnik z jego dalszą częścią pod wiaduktem kolejowym i zostanie dodatkowo oświetlona.

Zmiany zajdą także na samej jezdni. Fragment w okolicach wiaduktu musi zostać przebudowany tak, żeby zmieścił się pod nim nowy chodnik. Dla bezpieczeństwa ten odcinek trotuaru zostanie odgrodzony od jezdni barierami. Zmieni się również organizacja ruchu – na wyjeździe z przedłużenia ulicy Świerszcza stanie znak "stop" zamiast dotychczasowego "ustąp pierwszeństwa". ZDM czeka na oferty wykonawców do 31 stycznia. Zwycięzca będzie miał na budowę nowego chodnika 8 miesięcy od dnia podpisania umowy. To oznacza, że piesi będą mogli z niego korzystać jeszcze jesienią tego roku.