Rada Warszawy zaskarży do sądu decyzję wojewody o referendum

2017-03-15 7:19
Rada Warszawy
Autor: Urząd Miasta st. Warszawy

Rada Warszawy, głosami radnych Platformy Obywatelskiej, zdecydowała, że niedawna decyzja wojewody o unieważnieniu o referendum w sprawie metropolii warszawskiej, zostanie zaskarżona do sądu.

Decyzja Wojewody będzie zaskarżona. Miejscy radni zdecydowali by to sąd rozstrzygnął czy unieważnienie referendum dotyczące powiększenia Warszawy było zgodne z prawem. O złożeniu wniosku zdecydowali radni na nadzwyczajnej sesji rady miasta. Referendum miało się odbyć 26 marca. Teraz sprawą zajmie się Wojewódzki Sąd Administracyjny i w zależności od jego decyzji - wojewoda i Rada Warszawy mają wtedy czas na napisanie ewentualnej skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Referendum może odbyć najpóźniej w 50 dni po ogłoszeniu prawomocnego wyroku.

Wojewoda Zdzisław Sipiera uzasadniając swoją decyzję stwierdził, że w pytaniu referendalnym dotyczącym zmiany granic należało odwołać się do ustawy o samorządzie gminnym. A nie ustawy o referendum lokalnym. Miasto z tym nie zgadza. Bo zdaniem radnych chodziło o rozszerzenie granic metropolii. Zaskarżenie decyzji do sądu nie spowoduje zatrzymania procesu powiększenia Warszawy, bo jeśli w tym czasie posłowie PiS zdecydują się na głosowanie w Sejmie to ustawę przegłosują.

Propozycja posłów Prawa i Sprawiedliwości na zmianę ustroju stolicy, wywołała spore kontrowersje. Pomysł dotyczy przyłączenia do Warszawy 32 okolicznych gmin, które miałyby utworzyć wspólną aglomerację.