Radni PiS chcą w Warszawie Alei Ofiar Rosyjskiej Agresji

2022-07-07 7:20
flaga Ukrainy
Autor: brak danych

Tak miałaby się nazywać aleja przy ambasadzie rosyjskiej. Wniosek skierowali do biur geodezji i kultury stołecznego ratusza. O którą aleję chodzi?

O sprawie poinformował na Twitterze radny Prawa i Sprawiedliwości - Filip Frąckowiak. Jak tłumaczy - chodzi o aleję drzew między ulica Belwederską a ogrodzeniem ambasady. Obiekt nie ingeruje w historyczną ulicę Belwederską. Nazwa ma być protestem wobec agresji Rosji na Ukrainę.

Z inną inicjatywą wyszli na początku marca politycy Nowej Lewicy. Zbierali podpisy pod wnioskiem do władz Warszawy, by ambasada Rosji mieściła się przy ulicy Obrońców i Obrończyń Ukrainy 2022 roku. Według nich można to zrobić bez likwidacji historycznej nazwy ulicy Belwederskiej. Jeszcze wcześniej - po agresji Rosji na Ukrainę 24 lutego - w mediach społecznościowych pojawiały się postulaty, by zmienić nazwę fragmentu ulicy Belwederskiej, gdzie mieści się ambasada Federacji Rosyjskiej. Na podobny krok zdecydowało się już Wilno, gdzie ambasada Rosji ma teraz adres Bohaterów Ukrainy 2.