Remont ulicy Ordona opóźniony

2022-07-08 7:56
Bruk
Autor: fot. Michael Gaida/Pixabay

Kiedy się zakończy? Tego nie wiadomo. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków nie chce zgodzić się na wyłączenie kłopotliwej nawierzchni ulicy z ewidencji zabytków.

Przy ulicy Ordona powstają nowe osiedla. Mieszkańcy skarżą się na hałas i kurz powodowany przez przejeżdżające ciężarówki. Brukowana ulica jest pełna dziur, które niszczą podwozia samochodów . Zarząd Dróg Miejskich i dzielnica chcą ją wyremontować. Ponieważ w 2017 roku została wpisana do ewidencji zabytków, muszą mieć pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków. Ten uważa, że bruk musi zostać zachowany.

Jak mówi burmistrz Woli - Krzysztof Strzałkowski: "Problem z rejonem Odolan jest taki, że z jednej strony spółki Skarbu Państwa sprzedają tereny deweloperom, którzy stawiają tam nowe osiedla, a z drugiej strony wynajmują tereny betoniarni czy skupom złomu. Ciężarówki, jeżdżą do tych firm m.in. po brukowanej ulicy Ordona. Bruk jest nawierzchnią o kategorii bardzo głośnej. Nie ma więc takiej możliwości, żeby ciężarówki jadąc po bruku, nie hałasowały i nie kurzyły, bo na nierównej nawierzchni po prostu podskakują. Nawet przy niskich prędkościach".

Wojewódzki Konserwatora Zabytków - profesor Jakub Lewicki - odpowiada zaś, że: "Wybrukowanie ulicy związane jest z wybudowaniem w latach 50. XX wieku budynku Centralnej Stacji Rozdziałowej pobliskiego Dworca Zachodniego. Stan zachowania ulic oraz nawierzchni nie zmienił się znacząco od momentu włączenia jej do GEZ (Gminna Ewidencja Zabytków - PAP), a przytaczany przez Zarząd Dróg Miejskich argument złego stanu technicznego nawierzchni oraz generowanego przez pojazdy poruszające się po kostce brukowej hałasu, nie stanowią wystarczającej przesłanki do usunięcia jej z ewidencji zabytków".

Dzielnica czeka teraz na odpowiedź konserwatora. Zaproponował bowiem, że bruk wykorzysta do stworzenia wzdłuż ulicy miejsc parkingowych.