Rośnie liczba wypadków z udziałem rowerów i hulajnóg

2021-10-08 6:48
Hulajnoga
Autor: fot. Kristof Topolewski/Pixabay

Policja i Straż Miejska podsumowały dotychczasowe interwencje. Od początku roku w wypadkach rowerów i hulajnóg zginęły trzy osoby. Byli też ranni.

Obrażenia w tego typu zdarzeniach odniosło 120 osób. Od początku roku do końca wakacji doszło do ponad 600 wypadków i kolizji. To prawie tyle, co w całym ubiegłym roku. Tak wynika z odpowiedzi policji na interpelację jednego z radnych. Rowerzyści najczęściej naruszają przepisy jeżdżąc bez uzasadnionej potrzeby chodnikiem, przejeżdżają przez przejścia dla pieszych, gdy w jego obrębie nie ma drogi rowerowej, nie stosują się do sygnalizacji świetlnej oraz kierują rowerami po alkoholu.

Z danych policji w odpowiedzi na interpelację wynika, że od początku roku do końca sierpnia doszło w Warszawie do 519 kolizji oraz 123 wypadków z udziałem rowerzystów. Zginęły dwie osoby, 102 zostały ranne. W całym ubiegłym roku było 157 wypadków, w których śmierć poniosło pięć osób, a 139 odniosło rany. Ponadto stołeczna policja odnotowała 754 kolizje. Jeśli chodzi o hulajnogi to uczestniczyły od początku roku do początku wakacji w 20 wypadkach. Jedna osoba zginęła, rannych zostało 18 osób. Było również 28 kolizji. W całym roku 2020 odnotowano 22 wypadki z jedną ofiarą śmiertelną oraz 19 rannymi. Doszło też do 55 kolizji.