Rozpoczęło się ogólnopolskie dziękczynienie za beatyfikację błogosławionych: Stefana Wyszyńskiego i Elżbiety Róży Czackiej

2022-04-25 8:52
Archidiecezja Warszawska
Autor: brak danych

Zostało zainaugurowane wczoraj (24.04) w Gnieźnie. W maju będą uroczystości na Jasnej Górze. Z kolei 5 czerwca przeniosą się do Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Wybór Gniezna, Jasnej Góry i Warszawy na miejsca ogólnopolskiego dziękczynienia za beatyfikacje nie jest przypadkowy. To główne stolice na mapie religijnej Polski, z którymi był związany błogosławiony Stefan Wyszyński. Uroczystości dziękczynne w Gnieźnie były połączone z rozpoczęciem peregrynacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w archidiecezji gnieźnieńskiej, dlatego modlitwy i kazanie nawiązywały zarówno do Matki Bożej i do beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego, który był też metropolitą gnieźnieńskim. Drugie ogólnopolskie dziękczynienie będzie połączone z obchodami święta Matki Bożej Królowej Polski - 3 maja - na Jasnej Górze. Kardynał Stefan Wyszyński był bardzo mocno związany z jasnogórskim sanktuarium.

Trzecie ogólnopolskie dziękczynienie za beatyfikacje połączone z uroczystym wprowadzeniem relikwii do Świątyni Opatrzności Bożej będzie 5 czerwca w niedzielę Zesłania Ducha Świętego w Warszawie podczas XV Święta Dziękczynienia. Do udziału w warszawskich uroczystościach nich zaproszeni są wszyscy, zwłaszcza ci, którzy nie mogli z powodu restrykcji osobiście uczestniczyć w beatyfikacji Prymasa Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej. Na dziękczynienie w Świątyni Opatrzności Bożej zaproszeni zostali biskupi polscy. Homilię podczas głównej Mszy świętej o godzinie 12:00 wygłosi biskup Jan Kopiec.