Ruszają Dni Pamięci Pawiaka.

2021-10-06 6:27
Dni Pamięci Pawiaka 2021
Autor: Muzeum Niepodległości w Warszawie

Potrwają cztery dni (6-9.10). Będą w Muzeum Więzienia Pawiak oraz Mauzoleum Walki i Męczeństwa w alei Szucha. Jak wygląda program obchodów?

Znajdą się w nim: wykłady, programy historyczno-artystyczno-edukacyjne, kuratorskie zwiedzanie wystaw oraz uroczysty koncert w 100. rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Tegoroczne Dni Pamięci Pawiaka rozpoczną się wykładami " prof. dr. hab. Piotra Madajczyka z Instytut Studiów Politycznych PAN "Pawiak. Narzędzie represji czy ludobójstwa?" oraz dr. hab. Bogusława Kopki z Instytutu De Republica "Życie codzienne w okupowanej przez Niemców Warszawie 1939–1945". Pomiędzy wykładami będzie prezentowany program historyczno-artystyczny " Jesteśmy tu na chwilę" – z wykorzystaniem nagrań z relacjami byłych więźniów Pawiaka.

Na 7 października w Mauzoleum Walki i Męczeństwa w al. Szucha zaplanowano cykl trzech prezentacji historyczno-edukacyjnych "Niechaj tylko to jedno pamiętają o nas, żeśmy padli za wolność, aby była prawem...". To program przygotowany wspólnie z rekonstruktorami ze Stowarzyszenia Pasjonatów Historii Warszawy 1939–1945 i Ministerstwem Edukacji Narodowej. będzie również Msza Święta w Kościele Najświętszego Zbawiciela w intencji ofiar więzienia Pawiak i katowni gestapo.

8 października w Muzeum Więzienia Pawiak odbędą się dwa wykłady. Szczegółowy program wydarzenia jest dostępny na stronie: www.muzeum-niepodległosci.pl. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.