Są chętni do przebudowy ulicy Marszałkowskiej

2023-01-09 6:50
Marszałkowska po zmianach
Autor: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy

Ratusz otworzył już oferty w ogłoszonym przetargu. Chodzi o pierwszy odcinek, który ma zostać zazieleniony i zawężony. Gdzie czekają nas zmiany?

Miasto chce wprowadzić je między ulicą Królewską a Placem Bankowym oraz od Placu Konstytucji do ulicy Nowogrodzkiej. Powstaną tam:drogi rowerowe, wygodne chodniki i szpalery drzew. Fragment od Królewskiej do Placu Bankowego przebudowany zostanie jako pierwszy. W przetargu Zarząd Dróg Miejskich otrzymał 8 ofert. Mieszczą się one w przedziale od ponad 8,2 do prawie 12,7 milionów złotych. Teraz będą analizowane. Na przeprowadzenie prac przewidziano blisko 8 miesięcy od momentu podpisania umowy.

Wykonawca będzie miał za zadanie zmienić zachodnią stronę Marszałkowskiej. Wybuduje drogę dla rowerów, którą od alei Solidarności do ulicy Elektoralnej poprowadzi między budynkami a parkingiem na Placu Bankowym, a następnie wzdłuż chodnika przy Marszałkowskiej.Chodnik również musi zostać wyremontowany, aby piesi nie musieli nadal poruszać się po starym asfalcie. Przestrzeń na szerszy chodnik zostanie uzyskana dzięki przeniesieniu parkowania na jeden z pasów szerokiej jezdni. Kierowcy będą zatrzymywać samochody na wyznaczonych miejscach postojowych.

Na Placu Bankowym też zostanie uporządkowane parkowanie. W centralnej części powstanie 55 miejsc postojowych, w tym 2 dla osób niepełnosprawnych. Niewielka, bo mieszcząca 3 pojazdy zatoka parkingowa na Elektoralnej, przy dawnym hotel Saskim, przestanie istnieć. Przestrzeń po niej stanie się częścią chodnika. Znajdujące się nieopodal przejście dla pieszych przez Elektoralną w rejonie Przechodniej zostanie przesunięte bliżej Placu Bankowego.

Przy okazji poprawione zostanie parkowanie na Placu Żelaznej Bramy. Po stronie południowej kierowcy w całości zaparkują na jezdni, a nie – jak to ma miejsce obecnie – częściowo na chodniku. Przed przejściem dla pieszych przy wlocie Przechodniej, po obu stronach jezdni, pojawi się 10-metrowa strefa wyłączona z ruchu. Piesi wchodzący na pasy będą lepiej widoczni dla kierowców. Całość zmian dopełni zieleń. Ulicę Marszałkowską od Królewskiej do Placu Bankowego ozdobią 63 drzewa oraz kilkadziesiąt tysięcy krzewów, bylin i pnączy.