Sporo utrudnień szykuje się w Warszawie

2022-07-22 6:59
Objazd
Autor: fot. Robert Klonowski/Eurozet

Wszystko przez zaplanowane remonty. Pracować będą: drogowcy, wodociągowcy i tramwajarze. Gdzie dokładnie czekają nas zmiany?

Drogowców spotkamy między innymi na Ursynowie. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad będzie kontynuować prace związane z wymianą nawierzchni ulic sąsiadujących z Południową Obwodnicą Warszawy. Od dziś (22.07) od 22:00 do poniedziałku (25.07) do 6:00 drogowcy pojawią się na fragmentach ulicy Braci Wagów (na odcinku od Płaskowickiej do budynku pod numerem 20) oraz na jednej jezdni ulicy Płaskowickiej (w kierunku Puławskiej, od Pileckiego do Gandhi). W czasie prac na trasę objazdową zostaną skierowane autobusy linii 185 i 503.

Pięć dni z kolei potrwa remont na ulicy Płochocińskiej. Prace, zlecone przez Zarząd Dróg Miejskich, będą polegały na usunięciu zniszczonej warstwy nawierzchni i ułożeniu nowej, na odcinku od ulicy Płytowej do przystanku autobusowego Zaplecze 02. Na tym fragmencie droga zostanie wyłączona z ruchu. Roboty potrwają od niedzieli (24.07) od 22:00 do piątku (29.07) do 4:00. W tym czasie autobusy linii, 326, 705, 735, 736 pojadą objazdami. Uruchomiona zostanie linii zastępcza Z-5.

W najbliższy poniedziałek (25.07) z kolei rozpocznie się budowa kanalizacji ściekowej na ulicy Ryżowej. Prace prowadzone pomiędzy Prystora a Alejami Jerozolimskimi będą wymagały zamknięcia ulicy. Dla samochodów osobowych zostaną wyznaczone objazdy ulicami: Prystora, Składkowskiego i Starodęby. Autobusy linii 191 i 220 pojadą trasami zmienionymi. Prace w tym miejscu potrwają do końca września.

Także od poniedziałku (25.07) aż do 12 sierpnia, warszawscy tramwajarze będą pracowali na Trasie W-Z. Wymienią zużyte szyny, które zostały tam zamontowane podczas modernizacji trasy 13 lat temu. Wtedy powstał też pas tramwajowo-autobusowy. Trasa przez most Śląsko-Dąbrowski jest jedną z najintensywniej eksploatowanych w całej Warszawie. Prace będą prowadzone głównie przy przystanku Ratusz-Arsenał. Oprócz wymiany wysłużonych szyn, tramwajarze zajmą się również naprawą peronów, które zużyły się pod wpływem nacisku kół autobusów dojeżdżających do przystanków. Tramwaje nie będą jeździły między Palcem Bankowym a Dworcem Wileńskim. Kursowanie tramwajów linii 4, 13, 20, 26 i 41 zostanie zawieszone.

Uruchomione będą tramwajowe linie uzupełniające: 70 z Boernerowa na Żerań Wschodni przez most Gdański, 71 kursująca z Żerania FSO przez Jagiellońską, Targową i Grochowską do Wiatracznej, 73 łącząca pętle Kawęczyńska-Bazylika z Czynszową oraz 74, która połączy Wyścigi z pętlą Metro Młociny. Na Placu Bankowym składy skręcą z Marszałkowskiej w aleję "Solidarności". Tramwaje na zamkniętym odcinku alei "Solidarności" zastąpią autobusy linii Z26 na trasie Dworzec Wileński – Okopowa. Składy linii 23 skręcą z alei "Solidarności" w aleję Jana Pawła II, przy rondzie ONZ w ulicę Prostą i będą kończyły kursy na przystanku Norblin, natomiast zabytkowe wagony linii T, będą kursowały z pętli Cmentarz Wolski ulicami Wolską, al. „Solidarności”, Towarową do trasy podstawowej i mostem Józefa Poniatowskiego do pętli Czynszowa. Z powrotem „Tetka” pojedzie ulicami: 11 Listopada, Targową, Jagiellońską, Starzyńskiego, mostem Gdańskim, Słomińskiego, al. Jana Pawła II, al. "Solidarności", Wolską do Cmentarza Wolskiego. Dla autobusów linii 160, 190 i Z27 za Placem Bankowym, na jezdni głównej al. "Solidarności" w kierunku Pragi zostanie uruchomiony przystanek tymczasowy. Przy Dworcu Wileńskim autobusy jadące w kierunku Woli również będą zatrzymywały się na jezdni głównej al. "Solidarności", a nie pasie tramwajowo-autobusowym. Podobnie przy Metrze Ratusz-Arsenał.