Stare samochody nie wjadą do centrum Warszawy

2023-01-26 7:52
Strefa Czystego Transportu
Autor: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy

Tak będzie od 1 lipca 2024. Wtedy ma zacząć działać strefa czystego transportu. Do centrum nie wjadą diesle mające więcej niż 18 lat oraz auta benzynowe mające więcej niż 27 lat. Na razie ruszają konsultacje.

Prezydent Warszawy - Rafał Trzaskowski - powiedział: "Jesteśmy przekonani, że jest to dobra droga, żeby wprowadzić strefę, do której wjazd tymi najbardziej trującymi samochodami będzie zakazany. Plan jest rozpisany od lipca 2024 roku aż do 2032 po to by ograniczać zatrucie powietrza, które ma wpływ na nasze zdrowie". Według analiz wprowadzenie pierwszego etapu będzie dotyczyło 2 procent aut, a w kolejnych etapach 27, 55 i 74 procent.

Strefa obejmie większość Śródmieścia, fragmenty Woli i Ochoty a po drugiej stronie Wisły: Saską Kępę, część Pragi Północ i Południa. Oczywiście będą też wyjątki. W strefie będą mogły poruszać się samochody służb ratowniczych, pojazdy zabytkowe, samochody specjalne np: śmieciarki oraz auta osób niepełnosprawnych. Miasto zastanawia się nad wprowadzeniem wyłączeń czasowych np. w przypadku konieczności nagłej jazdy do szpitala.

Strefę będą kontrolować straż miejska i policja. A za wjazd nieuprawawnionym, starym samochodem (bez odpowiedniej nalepki) będzie groził mandat w wysokości 500 złotych. Zasady będą jednakowe dla wszystkich, zarówno dla mieszkańców Warszawy jak i osób przyjezdnych. Ratusz ma też plan honorowania oznaczeń z innych miast. To znaczy, że nalepki z Krakowa czy Wrocławia będą ważne również w stolicy. Wszystkie autobusy jeżdżące w sieci ZTM dziś spełniają wymogi strefy, które będą obowiązywały w 2024 roku. To samo dotyczy większości śmieciarek. W 2026 roku miasto zaplanowało wymienić 200 autobusów na zero i niskoemisyjne.

Ratusz zaczął konsultacje, bo chce przedyskutować tempo wprowadzania tych zmian oraz obszar ich wprowadzenia. Na razie proponuje wprowadzenie strefy czystego transportu na terenie tzw. funkcjonalnego centrum czyli głownie śródmieścia z częściami przylegających dzielnic. Ten obszar wynika z analiz, które wykazują, ze na tym obszarze występują największe zanieczyszczenia. Ograniczony jest też największymi arteriami, które okalają centrum. Konsultacje z warszawiakami będą odbywać się zarówno internetowo jak i będzie można zgłaszać swoje wnioski do urzędu dzielnicy. Ostateczną decyzję podejmą radni. W konsultacjach można wziąć udział na stronie www.sctwarszawa.pl