Stare tramwaje z Warszawy pojadą do Ukrainy

2023-02-10 9:37
Tramwaj w Warszawie
Autor: fot.Henryk Niestrój/Pixabay

Miasto przekaże 23 wagony, które zostaną wycofane ze stołecznych torów. Trafią do miasta Konotop. To pierwszy przypadek, że do miasta z szerokimi szynami tramwajowymi trafiają polskie tramwaje.

Popularne, wysokopodłogowe tramwaje jeszcze niedawno masowo jeździły po stołecznych szynach. Stopniowo najstarsze z nich są wycofywane i zastępowane przez nowe Hyundaie. Teraz posłużą mieszkańcom ukraińskiego miasta w powiecie sumskim - Konotop. Dotychczas po ukraińskich miastach jeździły szerokotorowe czeskie pojazdy. Przy odnawianiu swojej floty, kupowano stare czeskie tramwaje i wymieniano w nich wózki. W warszawskich tramwajach będzie tak samo. Ukraińcy wymienią w nich wózki, żeby dostosować do szerokości torowiska.

Tramwaje zostaną przekazane w dwóch seriach: 13 i 10 sztuk. W tej chwili są już przygotowane do załadunku na platformę. Mają zdjęte pantografy i hamulce szynowe. Na bocznicy tramwajowej przy Obozowej będą ładowane na pociągi. Tramwaje Warszawskie są jedynym przedsiębiorstwem w Polsce, które ma połączenie z siecią kolejową.