Stołeczni Terytorialsi złożyli przysięgę

2023-02-27 10:32
Stołeczni Terytorialsi złożyli przysięgę
Autor: 18. Stołeczna Brygada Obrony Terytorialnej

Dokonali tego wczoraj (26.02) na Placu Zamkowym. To blisko 150 mundurowych. Ukończyli szkolenie podstawowe w ramach 18. Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej.

Przez 16 dni instruktorzy i dowódcy uczyli rekrutów podstaw wojskowego rzemiosła. Zwieńczeniem szkolenia podstawowego była uroczystość przysięgi, która odbyła się w samym sercu stolicy. W sumie 144 żołnierzy wypowiedziało słowa uroczystej przysięgi. To ochotnicy, którzy chcą budować potencjał obronny Polski. 18. Stołeczna Brygada Obrony Terytorialnej ma zaledwie 7 miesięcy. Jak mówi jej dowódca - pułkownik Marek Pietrzak: "Zainteresowanie służbą przeszło nasze oczekiwania. Już teraz zgłaszają się kolejni ochotnicy na szkolenia w marcu, w maju i w czerwcu. Jeśli utrzymamy tak wysokie tempo budowy brygady, to już w połowie roku jej liczebność przekroczy tysiąc żołnierzy, a stołeczna Osiemnastka będzie najszybciej formującą się jednostką WOT".

Zasadniczym celem stołecznej brygady jest bezpośrednia obrona Warszawy i mieszkańców w obliczu zagrożenia wojennego oraz realizacja działań związanych z tzw. urban search and rescue, czyli poszukiwaniem i ratownictwem w warunkach miejskich, w sytuacjach kryzysowych w czasie pokoju. Mimo młodego stażu Brygady, działa ona prężnie organizując liczne szkolenia oraz delegując żołnierzy na kursy. W styczniu 2023 kurs instruktorski prowadzony przez byłych specjalsów ukończyło 45 osób, zaś od lipca ubiegłego roku było ich już ponad 100. Tak duża liczba instruktorów nie dziwi wziąwszy pod uwagę docelową liczbę żołnierzy 18. Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej.

W trzech batalionach lekkiej piechoty (Warszawa Rembertów, Warszawa Ursynów oraz Borzęcin Duży) ma docelowo służyć 3 tysiące osób. Obecnie uformowany jest batalion w Rembertowie, zaś szkolenia na Ursynowie mają ruszyć jeszcze w tym roku. Żołnierze ćwiczą między innymi działania w mieście w swoim rejonie odpowiedzialności. Przedstawiciele brygady uczestniczą też w licznych kursach podnoszących kompetencje, w tym kursie podoficerskim SONDA i oficerskim AGRYKOLA.

18. Stołeczna Brygada Obrony Terytorialnej zaprasza w swoje szeregi. Dowództwo, sztab, samodzielne pododdziały oraz pierwszy z utworzonych jeszcze w tym roku batalionów lekkiej piechoty znajdują się na terenie kompleksu wojskowego 2 Regionalnej Bazy Logistycznej w Rembertowie. Kolejne bataliony będą zlokalizowane na Ursynowie i w Borzęcinie. Treningi skupione są na ochronie lokalnej społeczności oraz infrastruktury krytycznej, a także taktyce miejskiej. Wniosek o powołanie do terytorialnej służby wojskowej można złożyć przez internet na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej ePUAP lub wypełnić w Wojskowym Centrum Rekrutacji.