Stolica opiekuje się osobami w kryzysie bezdomności

2022-01-20 6:56
Bezdomni
Autor: sxc.hu

Mogą liczyć na wsparcie. To nie tylko miejsca w noclegowniach i ciepłe posiłki. Jaka jeszcze pomoc trafia do osób bez dachu nad głową?

Zimą, kiedy temperatury spadają najważniejsze są miejsca, gdzie można się wyspać i zjeść coś ciepłego. Dlatego Warszawa prowadzi noclegownie, w których jest aż 1,5 tysiąca miejsc. Do dyspozycji osób w kryzysie bezdomności jest także całodobowa ogrzewalnia. Po ulicach miasta zaś kursuje Miejski Punkt Poradnictwa, gdzie także można otrzymać ciepłe napoje i posiłki czy ubrania.

Z noclegu można skorzystać w trzech placówkach: w noclegowni przy ulicy Kaczorowej 39, która każdej nocy zapewnia schronienie łącznie 100 osobom oraz w dwóch interwencyjnych miejscach tymczasowego schronienia przy ul. Myśliborskiej 53 i przy ul. 6-go sierpnia 1/5. Placówki prowadzone są przez jednostkę miejską Warszawskie Centrum Integracji „Integracyjna Warszawa”.

Oprócz tego działa 20 schronisk, z czego dziewięć świadczy usługi opiekuńcze. Na zlecenie Warszawy prowadzona jest też dystrybucja żywności do placówek dla osób bezdomnych przez Bank Żywności SOS Warszawa. Na terenie Warszawy działa też placówka buforowa, dająca możliwość odbycia dziesięciodniowej kwarantanny. Przebywające tam osoby mają zapewniony całodobowy pobyt oraz wsparcie socjalne, wyżywienie, dostęp do środków higieny i pomocy medycznej. Ośrodek przy Wóycickiego 15 jest dostępny dla kobiet oraz mężczyzn, a prowadzi go Towarzystwo Pomocy imienia Świętego Brata Alberta – Koło Warszawa-Praga.