Stolica zapłaci za brak zabezpieczenia zabytkowej kamienicy

2021-10-18 6:22
Pieniądze
Autor: pixabay

Chodzi o budynek przy Bednarskiej 25. Karę na miasto nałożył Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Jak wysoka to kara?

Jest najwyższa z tych, które może nałożyć konserwator. Wynosi 10 tysięcy złotych. Zabytkowa kamienica przy Bednarskiej 25 popada w ruinę. Aby uchronić ją przez zniszczeniem, mazowiecki konserwator wezwał miasto (które jest jej właścicielem) do zabezpieczenia zabytku. Nałożona grzywna ma na zmusić właściciela do wykonania nakazu zabezpieczenia obiektu - zaznacza biuro konserwatora. Jeśli ratusz nadal nic nie zrobi - to konserwator będzie wymierzał kolejne kary.

Już w maju tego roku ZGN otrzymał pozwolenie na wykonanie robót budowlanych. Ratusz chce bowiem wyremontować kamienicę. Miejscy aktywiści liczą, że urzędnicy w końcu wezmą się do pracy. Kamienica przy Bednarskiej 25 powstała w latach 1859-60 dla Eleonory i Ludwika Walusińskich. Do rejestru zabytków została wpisana w 1999 roku. Jest najprawdopodobniej jedynym zachowanym przykładem kamienicy mieszkalnej w stylu nawiązującym do romantycznego gotyku angielskiego w Warszawie.