Strażacy z warszawskiego metra na kursie

2021-09-30 6:35
Metro
Autor: fot. Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie

Uczą się udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. Zajęcia są obszerne i stawiają na praktykę. Strażacy ćwiczą w wagonach metra.

Kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy dla straży pożarnej Metra Warszawskiego tra aż 66 godzin. 25 z nich to teoria, 41 godzin to czas na ćwiczenia. Jak mówi rzeczniczka metra - Anna Bartoń: "Strażacy zakładowej służby ratowniczej szkolą się w bardzo realistycznych warunkach z udziałem pojazdów metra, odgrywając fikcyjne, ale prawdopodobne zdarzenia, z jakimi może przyjść się zmierzyć w codziennej pracy". Dowiadują się jak pomóc osobom po utracie kończyn czy z zawałem serca.

Ważna jest też nauka transportu poszkodowanego z trudno dostępnych miejsc. Takich bowiem w tunelach podziemnej kolejki nie brakuje. Kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy przygotowuje do udzielania pomocy w ramach Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. To najbardziej zaawansowany kurs zakończony egzaminem państwowym, jaki może ukończyć osoba, która nie posiada wykształcenia medycznego.