Trwa budowa kolektora Moktowskiego Bis

2022-11-16 6:21
MPWiK Warszawa
Autor: brak danych

Weszła w kluczową fazę. Tarcza „Jolanta” rozpoczęła drążenie mikrotunelu pod ulicą Gagarina. To jeden z trzech ogromnych kolektorów, które obecnie buduje MPWiK Warszawa.

Do budowy kolektora Mokotowskiego Bis wybrano bezwykopową technologię tak zwanego mikrotunelingu. Drążenie odbywa się na głębokości około 10 metrów pod poziomem terenu. Dzięki temu inwestycja powoduje mniej utrudnień w porównaniu z tradycyjnym wykopem prowadzonym wzdłuż całej trasy kolektora. Drążenie zostało podzielone na dwa odcinki, z których jeden ma długość blisko 580 metrów, a drugi około 480 metrów. Dla obu odcinków, w okolicy skrzyżowania ulic Gagarina i Sieleckiej, wybudowano jedną komorę startową, do której opuszczono głowicę. Drąży ona mikrotunel w kierunku Czerniakowskiej, a po ukończeniu odcinka i wyjęciu z komory odbiorczej zostanie przetransportowana z powrotem do komory startowej i rozpocznie drążenie w stronę Belwederskiej.

Kolektor Mokotowski Bis będzie miał długość około 1,2 km. Od strony Czerniakowskiej zostanie połączony z kolektorem Nadbrzeżnym, a od strony ulic Belwederskiej i Sułkowickiej z kolektorem Mokotowskim, z którego będzie odbierał ścieki i wody opadowe. Będzie wykonany z modułów rur żelbetowych o długości 3 metrów, średnicy wewnętrznej 2,8 metra i zewnętrznej 3,4 metra. Pojemność retencyjna kolektora wyniesie 6,9 tysiąca metrów sześciennych.