Veturilo znów na stołecznych ulicach

2023-03-01 8:53
Veturilo
Autor: fot. Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Zaczął się nowy sezon roweru miejskiego. Od tego roku wypożyczalnie znajdują się już w każdej dzielnicy. Rowery mają nowe zabezpieczenia, a zasady zwrotu pojazdów są bardziej elastyczne.

Znakiem rozpoznawczym nowych stacji jest słup informacyjny nawiązując do kolorystyki rowerów oraz do symboli Warszawy. Są na nim informacje o regulaminie, taryfie i zasadach wypożyczenia. Dodatkowo każdy z 3 tysięcy. stojaków wchodzących w skład 300 stacji jest oznaczony wielojęzyczną naklejką, która ułatwia odróżnienie parkingu dla Veturilo od innych podobnych tego typu konstrukcji. Veturilo wprowadza również nowe pojęcie "strefy zwrotu". To dodatkowe punkty, oprócz stacji, w których będzie można oddać rower. Takich punktów na start będzie ok. 1,5 tysiąca.

Wypożyczenie rowerów tradycyjnych jest darmowe do 20 minut. Od 21-60 minut kosztuje to złotówkę, druga godzina - 3 złote, trzecia godzina - 5 złotych a czwarta i każda następna godzina - 7 złotych. Cennik dotyczy także tandemów, czyli rowerów dwuosobowych. Również wypożyczenie rowerów ze wspomaganiem elektrycznym będzie darmowe przez 20 minut. Powyżej 20 minut kosztuje 6 złotych a druga i każda następna godzina - 14 złotych. Elektryków jest w tym roku 300 sztuk.

Rowery wciąż najlepiej ostawiać na stacjach. Pojawi się jednak także nowa możliwość zwrotu roweru poza stacją – ale za dodatkową opłatą. Dodatkowymi strefami zwrotu będą wybrane publiczne stojaki rowerowe. Ale za pozostawienie w nich roweru system naliczy opłatę dodatkową – 15 złotych. Z kolei w odwrotnej sytuacji system przewiduje bonusy. Za przyprowadzenie roweru ze strefy zwrotu do stacji – 5 złotych trafi na konto użytkownika.

Zarząd Oczyszczania Miasta zaś poinformował, że rozpoczął porządki na trasach rowerowych. Sprzątaniem objętych jest kilkaset kilometrów ścieżek, które biegną wzdłuż dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych. Z tras nie tylko zamiatany jest piasek, ale usuwane są też wszelkie zanieczyszczenia, które mogą stwarzać zagrożenie dla użytkowników, np. porzucone śmieci czy rozbite szkło. "Oprócz tradycyjnych ekip z miotłami prace realizują także lekkie mechaniczne zamiatarki. Od wiosny do jesieni takie kompleksowe porządki ZOM przeprowadza na drogach dla jednośladów kilka razy w roku.