W poniedziałek będą warszawskie obchody Dnia Judaizmu w Kościele katolickim

2022-01-12 7:17
Dzień Judaizmu w Kościele katolickim 2022
Autor: Archidiecezja Warszawska

Zaplanowano je w świątyni środowisk twórczych pod wezwaniem Świętych Brata Alberta i Andrzeja Apostoła. Głównym punktem będzie Msza Święta "o uproszenie miłości". Po niej zostanie przybliżona działalność Forum Dialogu.

W tym roku Dzień Judaizmu w Kościele katolickim będzie obchodzony już po raz 25. Tym razem towarzyszyć mu ma hasło "Moje myśli nie są myślami waszymi" (Iz 55,8). Jak ocenia przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem KEP - biskup Rafał Markowski: "Potrzebujemy nieustannego przypominania, przywracania, rozwijania ważnych kwestii, a taką jest dla chrześcijaństwa wywodzenie się z religii żydowskiej. Tracąc z nią kontakt, odcinamy swoje korzenie, pozbawiając się soków niezbędnych do życia".

Celem obchodów Dnia Judaizmu w Kościele katolickim jest wspólna modlitwa do tego samego Boga, pogłębianie świadomości więzów łączących chrześcijaństwo z judaizmem i – poprzez refleksję nad powiązaniami obu religii – namysł nad własną religią. W tym roku centralne obchody Dnia Judaizmu rozpoczną się 17 stycznia o godzinie 11:00 wspólną modlitwą chrześcijan i Żydów przy symbolicznym grobie rabina Akivy Egera na Cmentarzu żydowskim. Modlitwę poprowadzą naczelny rabin Polski Michael Schudrich oraz przewodniczący Poznańskiej Grupy Ekumenicznej ks. Marcin Kotas z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Poznaniu. O godzinie 15:00 odbędzie się nabożeństwo biblijne "Moje myśli nie są myślami waszymi", któremu będzie przewodniczył prymas Polski - arcybiskup Wojciech Polak.

W Warszawie główne obchody Dnia Judaizmu będą tego samego dnia w stołecznym kościele środowisk twórczych pod wezwaniem Świętych Brata Alberta i Andrzeja Apostoła. O godzinie 17:00 zostanie odprawiona Msza Święta "o uproszenie miłości".