W poniedziałek odbędą się obchody 10. rocznicy śmierci kardynała Józefa Glempa

2023-01-17 9:23
Kardynał Józef Glemp
Autor: fot. Archidiecezja Warszawska

Mszę Świętą odprawi kardynał Kazimierz Nycz. Poprzedzi ją konferencja naukowa. Jej tytuł to: "Zrobiłem, co mogłem. Jak prymas Polski Józef Glemp zostanie zapamiętany?".

Konferencja w ramach obchodów rozpocznie się o godzinie 17:00 (23.01). To w Domu Arcybiskupów Warszawskich. W panelu dyskusyjnym wezmą udział: metropolita gnieźnieński i prymas Polski - arcybiskup Wojciech Polak, kierownik sekretariatu prymasa Józefa Glempa - biskup Andrzej Dziuba, wieloletni kapelan kardynała Józefa Glempa i konsultant biografii prymasa - ksiądz profesor Krzysztof Pawlina, a także redaktor Grzegorz Polak.Następnie o godz. 19:00 w archikatedrze warszawskiej Świętego Jana Chrzciciela metropolita warszawski będzie przewodniczył Mszy Świętej, a homilię wygłosi arcybiskup Wojciech Polak.

Kardynał Józef Glemp urodził się w Inowrocławiu 18 grudnia 1929 roku w rodzinie robotniczej. Po zdaniu matury wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1956 roku. W 1967 roku - ksiądz Glemp został osobistym sekretarzem prymasa Stefana Wyszyńskiego. W marcu 1979 roku został biskupem diecezji warmińskiej, sakrę przyjął z rąk prymasa Wyszyńskiego. Po jego śmierci w maju 1981 został arcybiskupem warszawskim i gnieźnieńskim oraz prymasem Polski. W 1983 roku otrzymał godność kardynała. Jako ostatni z prymasów przez wiele lat łączył funkcję metropolity warszawskiego i gnieźnieńskiego z funkcją przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

W 2007 roku kard. Glemp przeszedł na emeryturę. Decyzją papieża Benedykta XVI tytuł prymasa zachował do 80. roku życia, czyli do 2009 roku. Zmarł 23 stycznia 2013 roku w Warszawie w wieku 83 lat. Jest pochowany w kryptach archikatedry warszawskiej.