W stolicy przybędzie blisko pół miliona roślin

2021-11-30 6:27
drzewo
Autor: brak danych

Trwają jesienne nasadzenia. Wykonuje je Zarząd Zieleni. Na co i gdzie możemy liczyć?

Chodzi o ponad 4 tysiące drzew, kompozycje z 372 tysięcy bylin i roślin cebulowych, a także 118 tysięcy krzewów. Większość drzew pojawi się przy ulicach wojewódzkich, krajowych i powiatowych, a ponad 400 w parkach i na skwerach. W tym roku najwięcej nowych drzew – łącznie ponad 1200 sztuk – przybędzie na Białołęce i Mokotowie, niewiele mniej zostanie posadzonych na Pradze-Południe, Bemowie, Woli, Ursynowie czy Żoliborzu.

Zazielenią się między innymi - aleja Solidarności oraz ulice: Rzymowskiego, Powstańców Śląskich, Światowida, Dolina Służewiecka czy Grójecka. Wśród parków i skwerów najwięcej nasadzeń planowanych jest na Skwerze Ryskim, w Parku Pole Mokotowskie, Parku Cmentarz Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich czy Parku Powstańców Warszawy. Znaczna część tegorocznych nasadzeń to projekty z budżetu obywatelskiego.

Sadzone są drzewa wytrzymałe na trudne warunki miejskie. Oprócz jesionów, klonów i lip - pojawią się gatunki rzadziej spotykane w Polsce, jak lipa Henry’ego charakteryzująca się późnym kwitnieniem czy brzoza nadrzeczna o nietypowej, łuszczącej się korze. Pojawi się także pochodząca z Japonii brzoza Maksymowicza o wyjątkowo dużych liściach, swoimi owocami będą zachwycać kłęk kanadyjski i orzech czarny, a dekoracyjnymi kwiatami – paulownia cesarska i tulipanowiec amerykański.