W warszawskim ZOO urodził się kazuar hełmiasty

2022-07-14 7:23
Dorosły kazuar hełmiasty
Autor: Summerdrought/Wikipedia

To jedyne pisklę, które w tym roku przyszło na świat w Europie. Mimo, że ten gatunek jest obecny w 55 ogrodach zoologicznych na naszym kontynencie.

Tylko nieliczne ogrody zoologiczne w Europie mają rozmnażające się pary. Kazuary hełmiaste mają bardzo oryginalną strategię lęgową, bo w przeciwieństwie do większości ptaków to na samcu spoczywa obowiązek wysiadywania jaj oraz opieka nad pisklętami. Samica po zniesieniu jaj przestaje się nimi interesować i opuszcza terytorium samca.

Mały kazuar radzi sobie świetnie. Jak przekazało zoo, krok w krok podąża za swoim opiekuńczym tatą. Przed nim jeszcze długa droga do usamodzielnienia się. Kazuar hełmiasty zamieszkuje północno-wschodnią Australię, Nową Gwineę, Wyspy Aru, a także Seram. Jest samotnikiem. Jego terytorium znajduje się w pobliżu zbiornika wodnego. Ptak ten jest doskonałym pływakiem. Ma też doskonały słuch. Potrafi wyskoczyć na wysokość 1,5 metra. Zmuszony do walki jest bardzo agresywny. Samice ważą około 58 kg, samce są mniejsze i ważą około 30 kg.