Warszawa też będzie dystrybuować węgiel

2022-11-29 7:36
Węgiel
Autor: Wikipedia

Stolica dołączyła do grona samorządów, które umożliwią sprzedaż węgla mieszkańcom po preferencyjnych cenach. Warszawiacy zainteresowani zakupem będą musieli wypełnić odpowiedni wniosek i złożyć go w Urzędzie Dzielnicy lub elektronicznie przez platformę ePUAP. Dostawy zapewni warszawskie MPO.

Samorządy zgodnie z ustawą będą kupować węgiel w cenie 1,5 tysiąca złotych za tonę, a następnie odsprzedawać go mieszkańcom nie drożej niż 2 tysiące zotych za tonę. Warszawa przygotowuje się do dystrybucji tego paliwa. Węgiel rozdysponuje Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. Miejska spółka będzie odpowiedzialna za: odbiór węgla od spółki państwowej wskazanej przez Ministra Aktywów Państwowych, przetransportowanie węgla na place składowe, magazynowanie na swoim terenie oraz sprzedaż mieszkańcom – zarówno z miejsca składowania, jak i z możliwością dowozu bezpośrednio do mieszkańca.

Na podstawie uzupełnionych ankiet od mieszkańców, którzy opalają domy i mieszkania węglem, stolica złożyła zapotrzebowanie na zakup ponad 5 tysięcy ton węgla. Warszawiacy zainteresowani zakupem będą musieli, zgodnie z ustawą, złożyć odpowiedni wniosek. Wzór dokumentu dostępny jest na stronie internetowej ratusza. Uzupełniony wniosek można składać do 15 kwietnia 2023 roku w dzielnicowych Wydziałach Obsługi Mieszkańców lub elektronicznie przez platformę ePUAP(otwiera się w nowej karcie).

Następnie transport węgla będzie można zamówić i uzgodnić z MPO telefonicznie lub mailowo. Mieszkańcy będą mogli również odebrać węgiel samodzielnie bezpośrednio z miejsca składowania. Obecnie na ten cel przygotowane są dwie lokalizacje – przy ulicy Mortkowicza na Ursynowie oraz przy ulicy Kampinoskiej na Bielanach.