Warszawa zachęca do szczepienia zwierząt przeciwko wściekliźnie

2021-11-15 8:22
Pies
Autor: Łukasz Borowicz/Radio Plus

To dlatego, że w całym województwie wykryto już w tym roku 84 przypadki tej choroby. W samej stolicy - osiem. Obszary zagrożone wyznaczono na terenach: Wawra, Wesołej, Rembertowa i Pragi-Południe.

Tam gdzie wyznaczono obszary zagrożone wścieklizną, psy należy wyprowadzać na smyczy, a ktoy trzymać w pomieszczeniach zamkniętych. Obowiązuje także zakaz organizacji polowań, wystaw, pokazów czy innych wydarzeń z udziałem psów, kotów oraz zwierząt wrażliwych na wściekliznę. Od dziś (15.11) do końca listopada na terenie województwa mazowieckiego trwać będzie jesienna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Preparat będzie wykładany ręcznie oraz zrzucany z samolotów na lasy, pola i łąki. Szczepienia obejmą również tereny w stolicy – Las Bielański, Las Młociński, Las Bemowo, Las Kabacki, Las Rembertowski, Lasek na Kole, Łazienki Królewskie, lasy na terenie Dąbrówki Szlacheckiej i Choszczówki oraz teren Mazowieckiego Parku Narodowego na Wawrze. Właściciele czworonogów powinni zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt.

Wścieklizna u zwierząt objawia się między innymi: agresywnym zachowaniem, ślinotokiem, połykaniem ziemi, kamieni i jest chorobą śmiertelną. U człowieka, po dostaniu się wirusa do ośrodkowego układu nerwowego, występują objawy zapalenia mózgu: bóle głowy, nudności, pobudzenie psychoruchowe przechodzące w okres porażenny, śpiączka i zgon. Objawem charakterystycznym jest wodowstręt. Warszawski ratusz zachęca właścicieli czworonogów do wzięcia udziału w akcji „Zaszczep pupila, to tylko chwila”. To promocja obowiązkowych szczepień psów przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego. W Polsce posiadacze psów są zobowiązani do szczepienia psów przeciwko wściekliźnie. Za brak szczepienia grozi mandat w wysokości 500 złotych.