Warszawska choinka już świeci

2021-12-03 6:21
Choinka na Placu Zamkowym w Warszawie
Autor: Magdalena Gierech/Eurozet

Można ją podziwiać na Placu Zamkowym. Świecą się już tez inne dekoracje wokół. Reszta miejskich iluminacji zostanie włączona w ten weekend (3-5.12).

Iluminacja miejska tradycyjnie będzie na Placu Zamkowym i Krakowskim Przedmieściu. Sponsorskie lampki świecić będą także na Nowym Świecie. Na całej długości Krakowskiego Przedmieścia znajduje się 9 wolnostojących dekoracji. Choinka na Placu Zamkowym ma 27 metrów wysokości. W jej sąsiedztwie znajdują się dekoracje: "sprzedawca balonów" i "warszawska katarynka". Przy pomniku Mikołaja Kopernika znajdzie się "tramwaj konny", na skwerze ks. Jana Twardowskiego "figury szachowe" i "szachownica", a na skwerze Hoovera "obrotowa karuzela" i "altana dla zakochanych oraz "kartka z życzeniami". Do jeszcze długi na 54 metry "tunel świetlny" przy skwerze księdza Jana Twardowskiego.

Jak co roku przyozdobione zostały też uliczne latarnie. Ozdoby zawisły na 108 słupach oświetleniowych na Krakowskim Przedmieściu i 15 na Placu Zamkowym. Natomiast w energooszczędne diody eko-LED zostały przystrojone 63 drzewa. Iluminacje składają się z energooszczędnych światełek eko-LED. Zużywają one 10-krotnie mniej prądu niż tradycyjne żarówki. Koszt energii dla świątecznej iluminacji to około tysiąca złotych dziennie.