Wąskotorówka wyruszy z Piaseczna do... gwiazd

2024-06-07 8:25
Wąskotorówka w Piasecznie
Autor: Robert Klonowski/ Grupa Eurozet

To już kolejna edycja akcji "Pociąg Do Gwiazd". Będzie można dowiedzieć się sporo o zorzach polarnych. Te w maju widoczne były w całej Europie.

O tym spektakularnym zjawisku opowie popularyzator astronomii, łowca zórz i zaćmień słońca - Karol Wójcicki. Start podróży dziś (7.06) o godzinie 20:00 ze stacji Piaseczno Miasto Wąskotorowe. Zabytkowym taborem będzie można udać się na skraj Chojnowskiego Parku Krajobrazowego. Tam, z dala od świateł będzie można podziwiać niebo i posłuchać opowieści o zorzach, gwiazdach i satelitach.

Warto zabrać ze sobą leżak lub karimatę, aby wygodnie rozłożyć się na trawie i patrzeć w niebo. Będzie rozpalone ognisko, a prowiant można zamówić przy zakupie biletu on-line lub zabrać swój. Jeśli niebo zasłonią chmury, to pomogą komputerowe symulacje. Będzie się można z nich dowiedzieć na co zwracać uwagę podczas samodzielnej obserwacji nieba w sprzyjających warunkach. Powrót do Piaseczna planowany jest około północy.

Uruchomiona będzie specjalna linia autobusowa- 651. Zabytkowym autobusem będzie można o 19:00 na stację wąskotorówki odjechać z przystanku Centrum 03 w Warszawie. Po powrocie do Piaseczna - autobus odwiezie też pasażerów do stolicy.