Wawer rozbuduje sieć wodociągów i kanalizacji

2024-02-05 9:57
Rury kanalizacyjne
Autor: Obraz goszka z Pixabay

Jest już umowa na projekt i budowę. W 2026 roku dzielnica powinna mieć już kolejne magistrale i kanały. Będzie też nowa przepompownia ścieków.

Wawer to dzielnica, gdzie obecnie prowadzi się najwięcej inwestycji wodno-kanalizacyjnych. W latach 2019-2023 możliwość przyłączenia do wodociągów zyskało ponad 1745 nieruchomości, 1691 nieruchomości do kanalizacji. W ramach najnowszej inwestycji wybudowane zostaną: przepompownia ścieków o wydajności 216 l/s przy ulicy Skalnicowej i kanalizacja sanitarna przy ulicach Skalnicowej, Wał Miedzeszyński, Trakt Lubelski i Strzygłowskiej. Powstaną też nowe odcinki magistral wodociągowych przy Wale Miedzeszyńskim, Skalnicowej i Panny Wodnej. Łączna długość nowej sieci kanalizacyjnej wyniesie ponad 5 km, a wodociągowej – ponad 6 km.

Budowa przepompowni i kanałów w ulicach Skalnicowej, Wał Miedzeszyński i Strzygłowskiej to strategiczny element w rozwoju sieci na terenie dzielnicy. Inwestycja umożliwi dalszą rozbudowę i funkcjonowanie systemu kanalizacji na obszarze około 750 ha osiedli: Nadwiśle, Radość czy Miedzeszyn. Dziś mieszka tam około 18 tys. osób, a w ciągu najbliższych 10 lat może powstać kolejnych kilka tysięcy mieszkań. Inwestycja umożliwi także odbiór ścieków z ponad stu posesji, w tym 85 budynków położonych przy już wybudowanych kanałach. Termin zakończenia prac to I kwartał 2026 roku. Inwestycja ma kosztować w sumie ponad 83 miliony złotych.