Wola staje się największym zagłębiem biurowym w Warszawie

2020-02-21 8:22
Wola staje się największym zagłębiem biurowym w Warszawie
Autor: fot. Walter Herz

Wkrótce w rankingach przegoni Mokotów i Śródmieście. Wszystko za sprawą nowych inwestycji. Jak wyglądają dane dotyczące stołecznych biur?

W Śródmieściu na Woli i Mokotowie jest blisko 75 procent wszystkich powierzchni biurowych w mieście. Tak wynika z raportu przygotowanego przez Walter Herz. Według danych, najwięcej nowych biur powstaje w okolicach Ronda Daszyńskiego. Wola dzięki temu będzie już niedługo na czele stołecznego rankingu pod względem powierzchni biurowych. Aktualnie w budowie są między innymi:

The Warsaw Hub, Warsaw Unit, Skyliner, Warsaw Unit, Spark, Mennica Legacy Tower, Generation Park czy SKYSAWA.

W centrum miasta natomiast powstają obecnie wysokie szklane biurowce. Varso Tower naprzeciwko Dworca Centralnego będzie najwyższym budynkiem w Warszawie i całej Unii Europejskiej – wraz z iglicą osiągnie 310 metrów. Służewiec Przemysłowy na Mokotowie na razie wciąż jest największym skupiskiem biurowców w Warszawie i całej Polsce, ale nie ma w planach rozwoju biurowego. Tam rośnie coraz więcej mieszkań, w planach jest też na przykład park linearny.

Tymczasem według danych Walter Herz powierzchnia biurowa w Warszawie wciąż ma wzięcie. Największe zainteresowanie firm budzą biura zlokalizowane w okolicach centrum. W minionym roku w Stolicy wynajęto prawie 880 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowych. Coraz więcej firm zgłasza też zapotrzebowanie na wynajem dużych powierzchni, powyżej 10 tysięcy metrów kwadratowych. Najemcy nawet na 2-3 lata przed zakończeniem umów najmu zaczynają analizować możliwości rynku. Jak podaje Walter Herz, współczynnik pustostanów w centrum Warszawy nie przekracza aktualnie 5 procent. W pozostałej części Warszawy spadł zaś do poziomu około 9 procent.