Wolontariusze wręczają dziś żonkile

2024-04-19 6:15
Żonkile
Autor: sxc.hu

To symbol pamięci o Powstaniu w Getcie Warszawskim. Tysiące papierowych kwiatów trafią do warszawiaków i turystów. Wolontariuszy spotkać można na ulicach miasta.

Papierowe żółte kwiaty to już tradycja podczas obchodów rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim. Dziś (19.04) przypada 81. rocznica pamiętnych wydarzeń z 1943 roku. Podczas walki o godność i życie wielu mieszkańców odciętej od reszty miasta żydowskiej enklawy wydzielonej przez Niemców - wielu mieszkańców getta zginęło lub trafiło do obozów koncentracyjnych. 

Ocalało niewielu. Jednym z nich był Marek Edelman, ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się wówczas symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN akcja ma rozpowszechniać ten symbol oraz szerzyć wiedzę na temat zrywu. Akcja Żonkile to także budowanie wspólnoty opartej na wzajemnym szacunku i tolerancji.